W jaki sposób zaczynamy list?

Jeden z czytelników przesłał mi mail-a, który zaczynał się w sposób następujący:

Szanowny Panie Doktorze,
piszę do Pana z pytaniem o…….

Albo sam to wymyślił albo jest ofiarą tych polonistów, którzy walczą, z przyczyn językowych z etykietą.

Prawidłowo byłoby:

Szanowny Panie Doktorze,
Piszę do Pana z pytaniem o…….

Etykieta w tym wypadku jest pochodzenia francuskiego. Przyjmują ją wszyscy, również w dyplomacji. Protesty niektórych polonistów nie są zasadne, bo przecież w języku są różne wyjątki. Ten wyjątek ma związek z pewną tradycją w etykiecie i tym faktem, że jest ona międzynarodowa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „W jaki sposób zaczynamy list?

 1. Gerard pisze:

  Bardzo proszę o sprecyzowanie i rozwinięcie tego problemu. Czy błąd owego czytelnika polega na tym, że następną linijkę po zwrocie grzecznościowym rozpoczął małą literą?

 2. Jakub Osmałek pisze:

  Czy mógłby Pan to rozwinąć (lub podać źródła)? Od jakiegoś czasu spotykam się z dwoma szkołami i chętnie poznałbym jakieś twarde dowody na to, która jest prawidłowa (a raczej dlaczego ta przez Pana podana, którą osobiście również preferuję i stosuję).

 3. Alina pisze:

  Panie Doktorze, ostatnio czytałam Pana wpis (dość szczegółowy) na temat poprawnego ubioru studentów, w lecie i w zimie. Bardzo proszę, aby Pan odniósł się także do ubioru wykładowców. W zimie jest z tym mniejszy problem, niestety w lecie często musimy prowadzić zajęcia, nieraz przez wiele godzin, w nieklimatyzowanych salach, gdzie temperatura w gorące dni przekracza 30 stopni. Bardzo proszę o opisanie poprawnego ubioru – z punktu widzenia SV. Czy np. w takich warunkach można nie zakładać rajstop? Czy krótki rękaw jest dopuszczalny podczas publicznych wystąpień (zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety)? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 4. Marcin pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,

  jestem ciekawy Pańskiego zdania na temat odbywających się w tym okresie Juwenaliów. Choć jestem studentem, nie uczestniczę w nich, jednak ciężko odnieść wrażenie, że ma „to” cokolwiek wspólnego z charakterem, jaki powinna mieć uczelnia. Stoiska z kiełbasą, golonką, bigosem i piwem na kampusie, występy wulgarnych zespołów hip-hopowych, lejący się wszędzie alkohol, nawet oficjalnie wpisany w formie „zabaw” w harmonogram… i pod tym podpisują się uczelnie wyższe.

 5. Mam to samo zdanie. To smutne.

 6. Niedługo odpowiem.

 7. Tak jest. Będę zresztą o tym jeszcze pisał.

 8. Karolina pisze:

  Panie Doktorze, ostatnio zastanawiała mnie pewna rzecz – mianowicie czy eleganckiej kobiecie wypada uprawiać sport? Jeśli tak, to czy wszystkie dyscypliny są dopuszczalne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 9. Odpowiem wkrótce.

 10. Justyna pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,

  odpowiedź na e-maila „W jaki sposób zaczynamy list” znalazłam w Poradni językowej M.T. Media, cytuję:
  „Interpunkcja – powitanie: zasadą stosowaną przez wiele lat w korespondencji tradycyjnej tworzonej w języku polskim było zamykanie formuły powitalnej wykrzyknikiem (np. „Szanowna Pani!”) i zaczynanie pierwszego zdania listu wielką literą. Wpływ języka angielskiego przyniósł tu pewne zamieszanie – po formule powitalnej zaczęto stawiać przecinek (jako bardziej neutralny znak interpunkcyjny) i pojawił się problem ortograficzny: jak zaczynać pierwsze zdanie listu – wielką czy małą literą. Nie pora tu, by analizować wszystkie „za” i „przeciw”, dlatego radzimy: w listach elektronicznych, które rządzą się nieco innymi prawami (choćby ze względu na reguły edycji e-maili) nie ma przeszkód, by po formule powitalnej stawiać przecinek i pierwsze zdanie listu zaczynać małą literą. Zatem piszmy np.:
  „Szanowna Pani,
  zwracam się z uprzejmą prośbą…” itp.”.

  Takie potraktowanie tej kwestii jest też w innych źródłach.

  Pozdrawiam,
  Justyna

 11. Ale tak jednak nie jest w savoir vivre i dyplomacji. Napiszę o tym.

 12. balthazarr pisze:

  Pewien starej daty profesor (nauki ścisłe) powiedział mi kiedyś, że piękny to był polski zwyczaj rozpoczynać tak:

  „Szanowny Panie Profesorze!” (itp.)

  Czy to prawda? Jak to się ma obok używania bez wykrzyknika (z przecinkiem, który rzekomo jest na modłę anglo-saksońską).

 13. Niedługo odpowiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s