Czy można podawać rękę w rękawiczce?

To jest pytanie Pana Przemysława. Trochę na ten temat już pisałem, ale powtórzmy. Kobieta w rękawiczka ozdobnych (takich np. na bal) nie zdejmuje ich podczas podawania ręki.

Możemy podąć sobie, na świeżym powietrzu ręce w rękawiczkach jeśli obie strony maja rękawiczki na rękach.
Kobieta podająca mężczyźnie na świeżym powietrzu rękę w rękawiczce, gdy on nie ma rękawiczek nie musi ich ściągać.

Jeśli mamy wątpliwości czy należy ściągnąć rękawiczkę do powitania czy nie możemy przywitać się tylko prze ukłon. Jest to możliwe, gdy witamy się z trochę dalszej odległości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mowa ciała i zmiana miejsca i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Czy można podawać rękę w rękawiczce?

 1. Melinda pisze:

  Panie Doktorze, chciałam się delikatnie przypomnieć odnośnie mojego wpisu z 16 maja, dotyczącego zachowania uczestników na szkoleniu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 2. Lucyna pisze:

  Panie Doktorze,
  piszę z pytaniem o zostawianie jedzenia na talerzu po posiłku. Otóż gościliśmy ostatnio przyjaciela ze Stanów Zjednoczonych i z uporem godnym lepszej sprawy zostawiał on po niemal każdym posiłku niewielką porcję jedzenia na swoim talerzu, dając jednocześnie nam do zrozumienia, że zjadanie całego posiłku przez nas traktuje jak obżarstwo. Robił to niezależnie od tego, czy jedliśmy w restauracji, czy u nas. Zostawił nawet niedojedzoną resztkę niemal mikroskopijnego deseru chałwowego, jak gdyby zjedzenie ostatniej łyżeczki z czterech czy pięciu mogło położyć go trupem. Skąd się bierze taka maniera? Czy to rodzaj snobizmu Amerykanów, którzy próbują „zrobić się” na Europejczyków przy pomocy wymyślonych wskazań, które biorą za europejskie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 3. jdas pisze:

  Chciałem jeszcze wrócić do tematu rękawiczek. Jak się zachować, gdy według sytuacji powyżej powinno się zdjąć rękawiczkę, np. mężczyzna w rękawiczkach wita się z kobietą lub mężczyzną bez rękawiczek, a zdjęcie rękawiczki jest utrudnione i wymaga czasu? Ma to miejsce np. w przypadku rękawiczek ze zwężanym mankietem i zapięciem, ze ściągaczem w nadgarstku itp. Czy kazać czekać drugiej stronie, gdy my będziemy „mocować” się z rękawiczką, czy podać rękę w rękawiczce?

  P.s. Żeby było wiadomo o jakich rękawiczkach mówię oto link

  http://kalta.pl/pl/p/Rekawiczki-nieocieplane-tzw.-kawaleryjskie-przedwojenny-wzor/37

 4. nureddin pisze:

  Oficerowie podaja sobie ręce w rękawiczkach.

 5. Lepiej jednak chyba zdjąć albo, ewentualnie, wyjaśnić problem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s