Czy dobry hotel powinien serwować kaszankę?

Takie pytanie wynika z następującej wypowiedzi Pana Dude:
Czy kaszanka nie jest, aby potrawą proletariacką? Pisał pan kilkakrotnie o swoim sproletaryzowaniu, więc nie do tego piję. Chodzi mi o to, czy dobry hotel powinien ją serwować?

Gdyby kaszanka była w „Menu” obiadowym wśród potraw głównych obok pizzy, kiełbasy na gorąco i ruskich pierogów to byłby to zajazd dla tirowców. Gdy jednak hotel serwuje nam wszystkie wyszukane i „światowe” potrawy, a wpisuje w menu rubrykę „Potrawy regionalne” (Tak robi „Jawor”) to wszystko jest w porządku według zasady – wszystko dla gościa. Gdyby to był okres międzywojenny gość-hrabia by się zdziwił i może oburzył (albo by z ciekawości spróbował i zachwycił „egzotyka”). Dzisiejszy gość po PRL-u tylko się ucieszy (lub pominie potrawę). Ze śniadaniem jest podobnie. Gdyby była tylko kaszanka, to byłby zajazd dla tirowców itd.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Hotel. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czy dobry hotel powinien serwować kaszankę?

 1. Jakub Osmałek pisze:

  Panie Doktorze,
  Chciałbym się przypomnieć w sprawie wielkiej litery po zwrocie do adresata w liście. Czy mógłby Pan podać jakieś źródła, które wskazują, że to jest poprawna forma? Chciałbym się móc na nie powołać na studiach, ponieważ moja prowadząca zajęcia z Komunikacji międzyludzkiej jest przeciwnego zdania i aktualnie brak mi rzeczowych argumentów.

 2. Lucyna pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  dziękuję za ostatnią odpowiedź i proszę o jeszcze jedną radę w niełatwych kwestiach różnic międzykulturowych. Chodzi o zniekształcanie polskich imion przez obcokrajowców. Nasi przyjaciele, którzy mają dużo dobrej woli, ale mało uwagi upierają się przy używaniu naszych imion w polskim brzmieniu, przez co kaleczą je i w pisowni i w wymowie. Kilkakrotnie prosiliśmy o używanie odpowiedników tych imion w ich języku ojczystym, bez skutku. Irytuje nas słyszenie i czytanie naszych imion w dziwacznej, pokracznej formie. Wolimy słyszeć je wypowiedziane poprawnie w jakimkolwiek języku, niż w żadnym. Czy coś da się z tym zrobić, czy trzeba zacisnąć zęby? Z góry dziękuję za Pański czas.

 3. czytelnik pisze:

  Szanowny Panie Doktórze

  Chciałbym się zapytać czy starając się o posadę u zakładających firmę osób, z którymi przeszliśmy na „ty” ale słabo się znamy wypada napisać sms’a jeśli jest to 2 kontakt. Słyszałem pogląd,że to jest mało nachalne.

 4. Zawsze lepiej zadzwonić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s