Kto komu pierwszy podaje rękę: aplikantka czy adwokat?

Ten problem zgłosiła Anna K.: W dniu 8 maja, w „rubryce” Forum Dyskusyjne przedstawiłam taki problem: na konferencji naukowej widziałam taką sytuację: młoda aplikantka adwokacka została przedstawiona znajomemu jej mamy, adwokatki, który również był adwokatem, ale znacznie starszym od tej aplikantki. Aplikantka pierwsza podała mu rękę. Czy tak powinno być? Czy mogłaby mu podać pierwsza rękę, gdyby adwokat był tylko niewiele od niej starszy?

Na podstawie tych danych, które zostały wyżej przedstawione (zakładam, że adwokat miał 40-50 lat) można orzec, że aplikanta postąpiła prawidłowo. Nie pozostając w zależności służbowej z tym adwokatem i nie uczestnicząc w tym momencie w spotkaniu służbowym z nim mogła zachować się według wskazań etykiety towarzyskiej, a zatem uznać, że jest jako kobieta ważniejsza od tego adwokata jako od mężczyzny.
Jeśli jednak aplikantka miałaby 25 lat a adwokat np. 60 powinna poczekać na to, by on pierwszy podał jej rękę. Mogłoby jednak być i tak, że adwokat tego nie robił przez jakiś dłuższy moment i aplikantka mogła dojść do wniosku, że oczekuje on, iż ona pierwsza poda mu rękę i dlatego ją wyciągnęła.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Etykieta biznesu (nstytucji), Przedstawianie się i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kto komu pierwszy podaje rękę: aplikantka czy adwokat?

  1. Marcin pisze:

    Panie doktorze, uprzejmie prosiłbym o wyjaśnienie jak zwracać się do notariusza. Spotkałem się z tytułowaniem notariusza per sędzio. Czy można zwrócić się do notariusza tak samo jak np. do radcy prawnego – panie mecenasie?

  2. Odpowiem niedługo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s