W kontaktach z cudzoziemcami

To problem Pani Lucyny: Chodzi o zniekształcanie polskich imion przez obcokrajowców. Nasi przyjaciele, którzy mają dużo dobrej woli, ale mało uwagi upierają się przy używaniu naszych imion w polskim brzmieniu, przez co kaleczą je i w pisowni i w wymowie. Kilkakrotnie prosiliśmy o używanie odpowiedników tych imion w ich języku ojczystym, bez skutku. Irytuje nas słyszenie i czytanie naszych imion w dziwacznej, pokracznej formie. Wolimy słyszeć je wypowiedziane poprawnie w jakimkolwiek języku, niż w żadnym. Czy coś da się z tym zrobić, czy trzeba zacisnąć zęby?

Dla cudzoziemców zawsze, a szczególnie w takich wypadkach, trzeba być wyrozumiałym. Oni wyraźnie się starają, ale im nie wychodzi. Może im nie wychodzi, bo za mało się starają. Można im wiec pomóc cierpliwie i serdecznie ich w kółko poprawiając z odpowiednim komentarzem, który spowoduje, ze nie poczują się urażeni. Można też oczywiście sobie „odpuścić” i ignorować ich błędy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cudzoziemcy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „W kontaktach z cudzoziemcami

  1. Pięknowłosy pisze:

    Odnoszę wrażenie, że obcokrajowcy(zwłaszcza anglo-języczni, ale też i niemieccy) wolą raczej iść na łatwiznę i polskie imiona przerabiać na własną modłę. Próbę wymawiania poprawnie i po polsku mojego imienia uznałbym jako wyraz szacunku i chęć poznania choć trochę mojego języka. Pozdrawiam.

  2. Zgadzam się z Panem Pięknowłosym.

  3. Lucyna pisze:

    Gorzej, jeśli te urocze wprawki rozprzestrzeniają się wśród innych obcojęzycznych znajomych z tego samego grona w formie pisemnej i powodują identyfikację nie na podstawie właściwego imienia, czy jego tłumaczenia na język ojczysty obcokrajowców, ale na podstawie pokracznej wersji ni to czeskiej, ni to holenderskiej. Nie mam nic przeciwko tłumaczeniu imion, dla przykładu Jan Sebastian Bach, Ludwik XIV, Karol Wielki, Karol May itp itd.

  4. dziurb pisze:

    uwielbiam jak „echte Deutsch” wymawia imię „Lezcek”, „Zcemon”, „Ojztaszi” -> Leszek, Szymon, Eustachy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s