Do czego są takie kieliszki?

Ten problem wywołał Pan Mateusz Ł.: W ostatnim odcinku programu „Szkło kontaktowe“

zamieszczona została informacja że kieliszki, których używał pan Janusz Korwin-Mikke do szampana były niewłaściwe (rzeczywiście wyglądają jakoś dziwacznie). Na swoim Facebooku w odpowiedzi opublikował taki zapis:

„Co do kieliszków: uwaga słuszna. Tyle, że piliśmy ze spec-kieliszków „bujaków” z przesympatycznej Huty Edwanex w Rossoszu; żaden poradnik bon-tonu nie mówi, do czego się używa takich kielichów…“

Piszę do Pana z prośbą o komentarz.

Moje konkretne pytanie brzmi: czy użycie takich kieliszków było stosowne? Do czego służą takie kieliszki?

Budowa tych kieliszków wskazuje na to, że są one przeznaczone do trunku, który należy ogrzewać dłonią i wydobywać w ten sposób jego zapachowy bukiet. Nie mają nóżek i wylot mają jak koniakówki. Do szampana na pewno więc nie pasują. Czaszy kieliszka z szampanem nie należy dotykać, by jak najdłużej szampan trzymywał odpowiednią (niską) temperaturę, a wylot kieliszka do szampana powinien być wąski, aby bąbelki nie uciekały.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wina i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Do czego są takie kieliszki?

 1. jdas pisze:

  Dla mnie kieliszki bez nóżek kojarzą się negatywnie z pijackimi obyczajami w dawnej Polsce, gdzie w ten sposób zmuszano do picia, bo nie można było postawić takiego kieliszka by się z niego nie wylało. Nie wiedziałem tylko że nadal coś takiego jest produkowane. Oto przykład:

  http://oryginalnaprezenty.com/prezent/kieliszki/

 2. Marcin pisze:

  Czy na imprezie weselnej, po oczepinach panu młodemu wypada założyć ponownie muszkę lub krawat (zastępczy)? Pozdrawiam

 3. Marcin pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,

  Piszę z prośbą o poradę w sprawie dotyczącej oprócz SV także stosunków na uczelni. Pod koniec poprzedniego semestru wybraliśmy promotorów i w tym semestrze miały odbywać się seminaria licencjackie. Zapytaliśmy naszego promotora mailowo kiedy będą odbywały się nasze. Odpisał, że jeszcze nie wie i wkrótce nas poinformuje. Od tego czasu nie odezwał się do nas i nie opublikował też niczego na temat seminariów na swojej stronie internetowej, którą cały czas wykorzystuje do kontaktu ze studentami. I tak zostało do dziś. Nie dziwiło nas to bardzo, bo niektórzy promotorzy spotkali się ze studentami tylko krótko po 2 razy, więc myśleliśmy, że nadrobimy wszystko pod koniec semestru. Teraz otrzymaliśmy z gromami informację z dziekanatu, że nie chodzimy na seminaria, promotor prosi o kontakt (przecież miał dane kontaktowe) i zobaczyliśmy w indeksie elektronicznym, że całej grupie wpisał niezaliczenie seminariów. W poniedziałek umówiliśmy się na spotkanie.

  Byłbym wdzięczny za kilka słów porady.
  Z poważaniem,
  Marcin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s