Przerwa w funkcjonowaniu bloga w dniach 28-29 czerwca

Dziś mam wykład z savoir vivre w Nałęczowie, a jutro wesele chrześniaka w Łodzi.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Przerwa w funkcjonowaniu bloga w dniach 28-29 czerwca

 1. Kasia pisze:

  Dzień dobry. Studiuję stacjonarnie na uniwersytecie i mam pytanie związane ze studiami niestacjonarnymi na państwowych uczelniach. Wiele osób z mojej grupy odnosi się wręcz z pogardą do niestacjonarnych studentów. Znam kilku ludzi stamtąd i najczęściej taki tryb studiowania wynikał z ich chęci do rozwijania się zawodowego, zakładania biznesu, czy studiowaniu kilku kierunków naraz. Teraz w Polsce można studiować nieodpłatnie i stacjonarnie tylko jeden kierunek. Wybór tego trybu niestacjonarnego nie wynikał w ich przypadku z braków środków finansowych czy niewystarczających punktów na rekrutacji. Jednak, ci studenci, mają mniejszą ilość godzin wykładowych, ćwiczeniowych, czasem egzaminuje ich doktor, zamiast profesora. Czasem mamy wspólne egzaminy. Ilość materiału do opanowania wydaje się taka sama porównując ten sam kierunek stacjonarnie i niestacjonarnie. Studencji niestacjonarni często mówią, że sami muszą wykonać większą pracę od nas, bo mają inne zajęcia w życiu i mniejszą ilość godzin. Nie wiem, czy rzeczywiście w świecie kultury powinni być oni traktowani na równo z nami, studentami stacjonarnymi, czy osobom z mojej grupy brak kultury. Czy studia niestacjonarne na państwowej uczelni to gorsza jakość niż studia stacjonarne? Świat kultury to maksymalizm jakości. Moje pytanie dotyczy studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

 2. Pięknowłosy pisze:

  Snobizm niektórych studentów może śmieszyć, biorąc pod uwagę ogólnie pojęty wyraźny spadek poziomu kształcenia i wartości dyplomu uczelni wyższych.

 3. Snobizm to jednak, wbrew potocznej opinii, z reguły cnota.

 4. Gerard pisze:

  Wg „Słownika wyrazów obcych” Władysława Kopalińskiego:
  snob – człowiek bezkrytycznie naśladujący i służalczo podziwiający ludzi, których uważa za wyższych od siebie, a. usiłujący natrętnie wchodzić z nimi w komitywę; człowiek popisujący się (rzekomym) znawstwem, dobrym smakiem a. zainteresowaniami w modnych aktualnie dziedzinach nauki a. sztuki.
  Etym. – ang. snob ‚dawn. szewc, plebejusz.

  Czy nadal twierdzi Pan, że to cnota? (proszę zwrócić uwagę na etymologię tego słowa)

 5. czytelnik pisze:

  Snobizm od sine noble (bez szlachectwa) oznacza przywłaszczanie sobie kompetencji, których się nie posiada. To pycha. Ta zaś nie jest cnotą.

 6. Snobizm oznacza jednak potocznie naśladowanie.

 7. W takim znaczeniu jakie Pan podał oczywiście nie.

  Cnota snobizmu była opisywana w którymś z podręczników savoir vivre jako cnota naśladowania tych ze szlachectwem przez tych bez szlachectwa.

 8. Gerard pisze:

  Rozumiem, dziękuję bardzo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s