Czy należy przeprosić za to, że się zemdlało?

Ten problem zgłosił Pan Henryk J. Czy należy przeprosić gospodarzy jeśli się zemdlało albo zasłabło w trakcie oficjalnego przyjęcia? W niedzielę byłem z żoną na przyjęciu zorganizowanym przez pewną fundację. Gospodarzem był jej dyrektor. W pewnym momencie, na sali głównej żona zemdlała i upadła obok stolika, przy którym byli obecni inni goście, ja byłem przy bufecie. Żonie została udzielona pierwsza pomoc, ale konieczne okazało się także wezwanie karetki i zabranie jej do szpitala na obserwację. Później okazało się, że zasłabnięcie wynikało z powodu niskiego ciśnienia, więc w sumie nic poważnego. Zastanawiamy się z żoną czy powinniśmy przesłać jakiś formalny list z przeprosinami do gospodarza przyjęcia. Czy może lepiej iść osobiście i przeprosić? W jakiej formie to zrobić? Kolega z pracy z kolei uważa, że przepraszać nie trzeba. Ale koleżanka znowu sugeruje, że żona zachowała się skandalicznie, chociaż nie specjalnie, i solenne oraz formalne przeprosiny na piśmie są konieczne. Co mówią na ten temat etykieta i zasady sv?

Nigdy nie przepraszamy za to, co nie było efektem naszego świadomego działania. Dlatego też, i pisze o tym wielu autorów podręczników savoir vivre, nie przepraszamy np. za kichnięcie czy inne objawy naszego organizmu, nad którymi nie mamy kontroli.

Przepraszamy tylko wtedy, gdy nasze działania, choć nie były świadome, wynikały z popełnienia przez nas jakiegoś błędu. Np. ktoś się cofnął na przyjęciu i nadepnął komuś na nogę. W takich sytuacjach trzeba zakładać, że ktoś stoi za nami.

Warto natomiast, z punktu widzenia savoir vivre, podziękować za opiekę i szybką reakcją – troskę o zdrowie gościa.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjęcia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy należy przeprosić za to, że się zemdlało?

  1. czytelnik pisze:

    To jakiś absurd – przepraszać za coś takiego. To chyba gospodarze powinni dopytać jak się pani czuje itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s