Problemy w autobusie

Temat ten wywołał Pan Mikołaj K.: Przed dwoma laty jechałem wraz z mamą autobusem komunikacji miejskiej, w którym znajdowały się miejsca dla pasażerów po dwa obok siebie w kierunku jazdy oraz cztery w formie dwóch zwróconych wzajemnie do siebie (pasażer siedzący plecami w kierunku jazdy ma w ten sposób przed sobą pasażera siedzącego twarzą do tejże). Widząc, że w jednym z takich siedzi jedynie samotny mężczyzna, postanowiliśmy naprzeciw niego usiąść. Siedzący pan zwrócił nam jednak uwagę, iż miejsca te są zajęte, gdyż siedzą na nich żona i dziecko. Istotnie mężczyzna ten był z rodziną, aczkolwiek kobieta z dzieckiem znajdowała się wówczas na środku autobusu w celu przeglądania planu miasta z naniesionymi nań przystankami. Czy mieliśmy w takiej sytuacji prawo odmówić i najzwyczajniej te miejsca zająć, szczególnie gdy były one puste i nic nie przemawiało za tym, że już są zajęte? Pragnę zauważyć, że w regulaminie przewozowym wyraźnie jest zaznaczone, iż pasażer nie ma prawa zajmować miejsca siedzącego tylko w sytuacji, gdy jest ono właśnie już w wyraźny i widoczny sposób zajęte przez innego pasażera. Moim osobistym zdaniem w komunikacji miejskiej nie obowiązuje także rezerwacja miejsc, toteż upomnienie ze strony wspomnianego mężczyzny nie wydaje mi się słuszne.

Mężczyzna popełnił błąd. Powinien coś położyć na tych miejscach jako znak, że są zajęte. Gdy jednak zorientował się, ze ktoś chce je zająć zareagował w sposób naturalny informując et osoby, że na tych miejscach siedzą jego zona i dziecko i że odeszli tylko na chwile.

Nie interesuje nas tutaj rozwiązanie tej sytuacji z punktu widzenia jakichkolwiek regulaminów. Nasz punkt widzenia to punkt widzenia savoir vivre, a savoir vivre podpowiada grzeczność i rycerskość. Te zaś podpowiadają, aby w takiej sytuacji poszukać sobie miejsca gdzieś indziej.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s