W jaki sposób kobieta powinna nieść zamknięty parasol z rączką – informacja z obrazów Aleksandra Gierymskiego

parasol

Obrazek | Ten wpis został opublikowany w kategorii Mowa ciała i zmiana miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „W jaki sposób kobieta powinna nieść zamknięty parasol z rączką – informacja z obrazów Aleksandra Gierymskiego

 1. Olga pisze:

  Panie Doktorze,
  Proszę się nie gniewać, ale ten strój modelki (spodnie i T-shirt) mi się gryzie ze sposobem trzymania parasolki przez kobietę jak z obrazów Gierymskiego. To bowiem wymaga odpowiedniego ubioru – płaszcza, botków, itp. A tak to wygląda trochę groteskowo. No i można też podyskutować, czy taki ubiór jest w ogóle zgodny z SV – wspominał Pan kiedyś, że np. rękawy powinny być co najmniej do łokci, raczej spódnica niż spodnie, itp.

 2. Ma Pani w pełni racje. Robiłem zdjęcie na szybko i gdybym szukał kobiety odpowiednio ubranej nie zrobiłbym zdjęcia.

 3. Olga pisze:

  Ale po co szukać innej kobiety, wystarczyło, żeby ta Pani założyła do zdjęcia płaszcz…
  Tak na marginesie, domyślam się, że to ktoś z Pańskiej rodziny lub z kręgu znajomych. Ta kobieta ma T-shirt i spodnie, które to części garderoby Pan krytykuje jako ubiór nieodpowiedni dla kobiety, która chce żyć zgodnie z zasadami SV. I Pan, znany i ceniony ekspert SV, nie reaguje?

 4. Reaguję (niekiedy).

 5. Keira pisze:

  A ja myślę, że nie możemy dać się zwariować. Zdjęcie zostało zrobione w domu, strój jak najbardziej ok w takich warunkach. A w czym miała chodzić po domu, w XIX-wiecznej sukni z gorsetem?

 6. Monika pisze:

  Zgadzam się, nie dajmy się zwariować. Niewielu ludzi może pozwolić sobie dziś na ubiór zgodny z savoir-vivre i życie zgodne z savoir-vivre przez cały czas. Z tego co mi wiadomo, Państwo Krajscy nie mają w domu służby. Wątpię, że gotowanie i sprzątanie odbywa się w strojach zgodnych z savoir-vivre. Wątpię, że ludzie, którzy starają się dziś żyć zgodnie z savoir-vivre mogą sobie na to rzeczywiście pozwolić (chociażby z wyżej wymienionej przyczyny – jak tu sprzątać w sukni? czy jeśli nie mogę sobie pozwolić na służbę i noszenie eleganckich ubrań bez przerwy, to nie mogę starać się żyć zgodnie z savoir-vivre w innych dziedzinach życia?). Reakcje na nieodpowiedni ubiór powinny, moim zdaniem, następować w sytuacjach bardziej oficjalnych, jak chociażby wyjście na spacer, do kościoła, spotkanie towarzyskie. Zdjęcie ma prezentować sposób trzymania parasola i jest to zaprezentowane. Zgadzam się, że estetyczniej wyglądałoby to, gdyby modelka była inaczej ubrana, ale i bez tego każdy teraz wie jak trzymać parasol, a o to przecież chodzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s