Po której stronie kobiety powinien iść mężczyzna – część I

Ten problem zgłosił Pan Bartłomiej B.: Moje pytanie dotyczy kwestii chodzenia parą. Naturalnym jest, że w zwyczajnej sytuacji to kobieta będzie po prawej stronie, mężczyzna zaś po lewej. Są od tej zasady jednak wyjątki – pozwolę je sobie zacytować:

„* przy przechodzeniu przez jezdnię mężczyzna osłania kobietę od strony samochodów,
* gdy są kałuże i istnieje niebezpieczeństwo, że samochody mogłyby obryzgać,
* gdy chodniki są zbyt wąskie i grozi niebezpieczeństwo,
* gdy idzie mężczyzna mundurowy z kobieta, to idzie po prawej stronie, żeby miał prawą rękę wolną do salutowania.”

Mam jednak obiekcję, co do pierwszej sytuacji – jeśli przechodzimy przez ulicę bez świateł dla pieszych, a samochody mogą jechać i z lewej, a chwilę później i z prawej strony, co wtedy? Podobnie i w mieście, gdy mamy światła, ale na przykład na środku może być wysepka? Czy należałoby na początku przejścia iść zwyczajnie po lewej stronie kobiety, od połowy szosy – po prawej, a na chodniku znów po lewej? Brzmi delikatnie komicznie, acz może i taka jest zasada?

I drugie pytanie – ad vocem powyższej wątpliwości – w jaki sposób „zamieniać się” z kobietą kolejnością, tak by wyglądało to naturalnie? I w nawiązaniu do powyższej sytuacji, ale i np. tej drugiej. Idę po lewej stronie kobiety, nagle trafiają się kałuże, błoto itp., więc po prostu przechodzę na prawą stronę? (tym bardziej, że liczę się z faktem, że nie każda kobieta może być świadoma tych zasad)… a gdy jakiś czas później te utrudnienia się skończą (np. wejdziemy do parku), znów powinienem przejść na lewą stronę? Ale jak, by wyglądało to swobodnie, bez zbędnego ceremoniału i potencjalnego dziwnego spojrzenia kobiety (gdyby nie znała ów zasad)? A może mogę jakiś czas kontynuować marsz po prawej stronie, choć czuję się wtedy nieodpowiednio…


Trzeba wszystko robić naturalnie.

Zasada jest prosta.

Mamy w sytuacjach gdy nie ma żadnych zagrożeń kobietę po swojej prawej stronie (nasza prawa ręka jest do jej dyspozycji, gdy np. się potknie).

Zawsze mężczyzna chroni kobietę. zawsze wiec, gdy z jej drugiej strony pojawi się jakieś zagrożenie przechodzimy na te stronę.

Jeśli nasze ruchy powodują w kobiecie zdziwienie wyjaśniamy jej problem.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mowa ciała i zmiana miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s