Dlaczego nie można mówić „księże”? Dlaczego proboszcz nie powinien mówić do parafian „ty”?

Te problemy poruszyła osoba podpisująca się jako Kreska: Skoro do zakonnika księdza można „ojcze”, to dlaczego do diecezjalnego księdza nie można „księże”? To nielogiczne.
Przy okazji mam takie pytanie: Czy księdzu proboszczowi wypada do swoich dorosłych parafian mówić na ty? Nawet do tych starszych od siebie? Chodzi mi o rozmowę, nie o spowiedź, a np. podczas kolędy.

Pomiędzy tytułami „ojciec” i „ksiądz” jest zasadnicza różnica. Tytuł ojciec związany jest ze słowem „ojciec” (tata) a tytuł ksiądz wskazuje na funkcję („zawód”). Do inżyniera nie mówimy „inżynierze” tylko „panie inżynierze”. Do księdza nie mówimy „księże” tylko „proszę księdza”. „Inżynierze” to byłoby spoufalenie. „Księże” to też spoufalenie. Podręczniki mówią zatem, że do księdza może mówić „księże” tylko inny ksiądz lub świecki, który jest z nim blisko.

Proboszcz nie ma prawa mówić „ty” do parafian. Obowiązują go w tej mierze takie same zasady savoir vivre jak wszystkich pozostałych.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Tytułowanie, W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Dlaczego nie można mówić „księże”? Dlaczego proboszcz nie powinien mówić do parafian „ty”?

 1. kreska pisze:

  Dziękuję za odpowiedź.
  Jednak kiedy piszemy list, trzeba zacząć np. „Wielebny Księże Proboszczu”, czyż nie?

 2. Paweł pisze:

  Co zrobić, jeśli 60-letni ksiądz proboszcz mówi do 28-laka na „ty”? Czy wypada 28-latkowi grzecznie zwrócić mu uwagę, czy może lepiej to zignorować i podczas rozmowy udawać, że jest wszystko w porządku?

 3. Lepiej zignorować i udawać, że wszystko jest w porządku. Unikamy scysji i wykazujemy w ten sposób klasę.

 4. kreska pisze:

  U mnie to proboszcz jest ode mnie młodszy i w końcu zwróciłam mu uwagę, mówiąc, że dziwnie się czuję, gdy mówi do mnie przez „my”, że normalnie w Polsce mówi się „pani”.

 5. ks. Grzegorz pisze:

  Jak się zachowywać w sytuacji, gdy niektórzy parafianie proszą swojego proboszcza by mówić im po imieniu ? Czy nie jest to sugestia, by proboszcz im to samo zaproponował ? Czy można zatem mówić im po imieniu nie proponując im, by oni też zwracali się do proboszcza po imieniu ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s