W jaki sposób zaczynać list do proboszcza?

Ten problem zgłosiła osoba podpisująca się jako Kreska: Jednak kiedy piszemy list, trzeba zacząć np. „Wielebny Księże Proboszczu”, czyż nie?

Do proboszcza piszemy „Przewielebny Księże Proboszczu”, a do wikarego „Wielebny Księże”

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Korespondencja, W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „W jaki sposób zaczynać list do proboszcza?

  1. Studentka pisze:

    Panie Doktorze,
    bardzo proszę o odpowiedź, w jaki sposób należy zgodnie z zasadami sv rozmieścić gości podczas obiadu na konferencji studenckiej, na którą zaprosiliśmy kilku uznanych autorytetów-profesorów, w roli prelegentów. Czy może być jeden duży stół dla wszystkich podczas obiadu, czy też dla profesorów zorganizować osobny stół? Jeśli osobny, to czy powinniśmy umieszczać go w osobnej sali (mamy taką możliwość), żeby profesorowie nie czuli się skrępowani w obecności studentów? Czy menu takie samo dla studentów i prelegentów, czy dla prelegentów (jeśli będą w osobnej sali), możemy podać coś „wykwintniejszego”?

  2. kreska pisze:

    Dziękuję za poprawkę, jednak chodziło mi o wskazanie na pewną niekonsekwencję. Pisać można „księże”, a mówić nie. Słyszy się też publiczne przemowy zaczynające się od (po wyrazach szacunku) „księże biskupie”. Jak inaczej powiedzieć? Np. powitać biskupa?

  3. Wasza lub jego ekscelencjo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s