Obiad w trakcie sympozjum – usadzenie profesorów

Ten problem zgłosiła pani podpisująca się jako Studentka: Bardzo proszę o odpowiedź, w jaki sposób należy zgodnie z zasadami sv rozmieścić gości podczas obiadu na konferencji studenckiej, na którą zaprosiliśmy kilku uznanych autorytetów-profesorów, w roli prelegentów. Czy może być jeden duży stół dla wszystkich podczas obiadu, czy też dla profesorów zorganizować osobny stół? Jeśli osobny, to czy powinniśmy umieszczać go w osobnej sali (mamy taką możliwość), żeby profesorowie nie czuli się skrępowani w obecności studentów? Czy menu takie samo dla studentów i prelegentów, czy dla prelegentów (jeśli będą w osobnej sali), możemy podać coś „wykwintniejszego”?

Profesorowie ci są gośćmi honorowymi.

Obie wersje są właściwe(również „wykwintniejsze jedzenie dla profesorów)z kilkoma zastrzeżeniami.

Ktoś powinien pełnić rolę gospodarza. Ta osoba jadłaby obiad z profesorami. Profesorowie powinni być usadzeni według precedencji. Jeśli trudno byłoby ją określić należy uszeregować ich według alfabetu. Po prawej stronie gospodarza profesor nr 1, po lewej profesor nr 2, drugi po prawej profesor nr 3, drugi po lewej profesor nr 4 itd.

Jeśli usadzimy profesorów przy jednym stole z uczestnikami precedencja powinna być zachowana.

Jeśli stołówka jest samoobsługowa należałoby doprowadzić do tego, by profesorom do stołu podawano potrawy i zabierano brudne naczynia (mogą to zrobić sami studenci.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii W szkole i na uniwersytecie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Obiad w trakcie sympozjum – usadzenie profesorów

  1. studentka pisze:

    Panie Doktorze,
    bardzo dziękuję za odpowiedź, wiele mi Pan rozjaśnił i pomógł. Jednak pisze Pan, że obydwa wyjścia (wspólny stół i osobna sala) są dopuszczalne, czy jednak któreś z nich jest „lepsze” z punktu widzenia SV? Logistycznie jest nam to wszystko jedno. Dodam, że na podobnej konferencji dwa lata temu był wspólny stół i jeden z profesorów był oburzony, że musiał siedzieć przy jednym stole ze studentami. Rok temu z kolei rozdzieliliśmy uczestników, co z kolei wzbudzało kontrowersje, że jako zapraszający i gospodarze (studenckie koło naukowe) robimy „podział klasowy”. Wiem, że wszystkim nie dogodzi, dlatego proszę o odpowiedź, co jest „lepszym” wyjściem z punktu widzenia sv. Jeszcze mam dodatkowe pytanie, w przypadku oddzielnej sali, kto ma być gospodarzem – czy np. przewodniczący koła naukowego (a więc student), czy raczej opiekun koła (doktor), czy naraz te dwie osoby?

  2. Alelala pisze:

    Nie rozumiem – co oznacza „wykwintniejsze jedzenie dla profesorów”? Ale tak konkretnie? Student np. mielonego a profesor homara? A może student same ziemniaki a profesor schabowego?

  3. Taka jest reguła na większości sympozjów, że prelegenci, czyli goście honorowi dostają przy specjalnym stole lub w specjalnej sali „restauracyjne” jedzenie, z obsługa kelnerów, a pozostali „stołówkowe”,

  4. Pani Studentce odpowiem jutro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s