Jak się ubrać na pogrzeb?

Ten problem zgłosiła Pani Małgorzata: W ostatnich dniach zmarł mój kochany dziadek, w sobotę jadę na pogrzeb. Czy wypada abym założyła dość krótki sznur pereł albo skromną srebrną broszkę (w zależności od bluzki, do jednej pasują perły, do drugiej już nie) czy lepiej w ogóle zrezygnować z biżuterii? Cały strój jest czarny, wyjątkowo prosty w formie,wręcz minimalistyczny, może założę granatową marynarkę jeśli będzie chłodno, marynarka też jest bardzo prosta.
Nasunęły mi się również inne wątpliwości związane z pogrzebem, modą i dodatkami. Chciałam bowiem kupić sobie czarny żakiet, ale jedyny, jaki znalazłam tak „na szybko” i dobrze na mnie leżał miał skórzane (raczej skóropodobne) wstawki w kołnierzu. Wydało mi się to zbyt ekstrawaganckie jak na pogrzeb, więc nie kupiłam – stąd wybór dobrze wysłużonego granatowego. Czy może ja przesadzam? Wydaje mi się, że na pogrzebie im mniej ekstrawagancji i mody tym lepiej. Dzisiaj jednak za ekstrawagancję uznaje się rękawiczki i kapelusz z woalką, a nawet i bez woalki. Nie zamierzam być kontrowersyjna na pogrzebie własnego dziadka, dlatego mój wybór padł na strój bardzo skromny. Tutaj powstaje kolejne pytanie: jak to jest z kapeluszem i rękawiczkami na pogrzebie z punktu widzenia savoir-vivre? Protokół dyplomatyczny pewnie nam je doradzi, ale powszechny obyczaj (nawet jeśli proletariacki) każe raczej uszanować przyzwyczajenia pozostałych żałobników (bierzmy pod uwagę, że pogrzeb to sytuacja najbardziej wyjątkowa ze wszystkich, wymagająca najwięcej taktu). Mam problem estetyczny z dłońmi, chętnie bym je zakryła, ale nie zrobię tego, ponieważ obawiam się popełnić niedelikatność względem mojej owdowiałej babci i jej synów, nie chcę aby odebrali, że pogrzeb naszego dziadka, to dla mnie okazja do strojenia się czy prezentowania dodatków uchodzących w dzisiejszych czasach za ekstrawaganckie . Z tego też podejścia wynikają wątpliwości co do biżuterii. Bardzo proszę o pomoc i radę zarówno Pana jak i Czytelników.

Podpisałbym się pod całym tekstem Pani Małgorzaty. Z biżuterii raczej bym zrezygnował, choć tu wszystko zależy od tego, jaki jest odbiór osób będących uczestnikami pogrzebu. W takich sytuacjach obowiązuje przede wszystkim zasada savoir vivre: nikomu nie zrobić przykrości, nikogo nie zgorszyć. Gdy umiera ktoś bliski wiele osób staje się nadwrażliwymi i reaguje przesadnie – łatwo je dotknąć. Każda rodzina, każde środowisko reaguje trochę inaczej. Trzeba oczywiście trzymać się ogólnych wskazań etykiety: być na czarno, nie używać perfum, wszystko ma być konserwatywne – wszystko ma wyrażać smutek.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pogrzeb i żałoba. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Jak się ubrać na pogrzeb?

 1. Izabela S. pisze:

  Odnosząc się do wypowiedzi pani Małgorzaty to wielce ubolewam nad faktem, że elegancko ubrane kobiety zgodnie z zasadami etykiety odbierane są obecnie jako ekstrawaganckie strojnisie albo wręcz przeciwnie jako zaściankowe dziwactwo. Sama nieraz z chęcią założyłabym kapelusz, nie tylko na pogrzeb, lecz wiem, że może to zostać źle odebrane w środowisku (w przeważającej mierze proletariackim).
  Czy może jednak wyznawcy sztuki pięknego zycia powinni być ponad to i akcentować klasę i elegancję w ubiorze? Być może gdyby pani Małgorzata (abstrahując od uroczystości pogrzebowej) odważyłaby się na założenie rękawiczek i kapelusza, to niejedna kobieta poczułaby w niej bratnią duszę i postąpiła następnym razem tak samo. A wówczas coraz więcej osób wyszłoby z cienia?
  No cóż, chyba zanadto się rozmarzyłam.

 2. Małgorzata pisze:

  Kapelusz noszę od czasu do czasu, ozdobnych rękawiczek unikam, ale to się zmieni, bowiem dość mam lakierów do paznokci.
  Rzeczywiście powinniśmy starać się równać jak najwyżej, w ubiorze również, ale bywają sytuacje, kiedy odbierane to jest jako zwykła próżność (nie tylko pogrzeb, również szkoła) i w związku z tym jest w złym tonie.
  Moja mama w Święto Zmarłych zwykła mieć ubrane na cmentarzu długi płaszcz i kapelusz. Wygląda fenomenalnie i ludzie patrzą na nią raczej z uznaniem niż z drwiącym uśmieszkiem, no, ale mama ma swoje lata.
  Co do wychodzenia z cienia, to obserwuję na ulicy naprawdę wiele dobrze ubranych ludzi. Trzeba też wziąć pod uwagę, że pewne rzeczy zwyczajnie wyszły z mody i wyglądają pretensjonalnie, nawet jeśli nam się bardzo podobają.

 3. Aleksandra pisze:

  Ku pokrzepieniu serc kobiecych (i męskich też). Ubiegłej jesieni zaopatrzyłam się w piękny, klasyczny, czarny kapelusz z szerokim rondem. Wykonywany na zamówienie, więc pasuje idealnie. Kiedy idę ulicą zwracam tym na siebie uwagę. A jeszcze bardziej kiedy towarzyszy mi mąż z trilby na głowie. Czy się przejmujemy? NIE 🙂 Lubimy dobrze wyglądać, nawet kiedy to się nie wszystkim podoba. Jestem zdania, że należy równać w górę i podnosić standardy (nie tylko osobiste, ale również społeczne), nawet jeśli z początku idzie nam to bardzo nieporadnie.

 4. W pełni Państwa popieram.

 5. jdas pisze:

  Moim zdaniem ubiór na pogrzeb powinien być stonowany ale elegancki. Stonowaniem, brakiem ozdób, barwą czarną lub granatową (gdy nie mamy czarnego), wyrażamy nasze uczucia, a elegancją szacunek dla zmarłego. Dlatego założenie czarnych skórzanych rękawiczek (jednolitych, gładkich, bez ozdób) czy też ciemnego kapelusza (znowu prostego bez ozdób) w najmniejszym stopniu nie jest objawem ekstrawagancji czy wystrojenia, ale jak najbardziej adekwatnym zachowaniem do sytuacji. Oczywiście idealnie byłoby gdyby tak ubrana osoba nie była „rodzynkiem” wśród żałobników. Można tego uniknąć, gdy razem jedzie na pogrzeb kilka osób z rodziny. Ich ubiór może być wtedy skoordynowany. Jeżeli zawsze będziemy się oglądać na reakcję otoczenia wówczas będziemy ciągle równać w dół, bo w niektórych środowiskach za ekstrawagancję i dziwaczność uchodzi marynarka i krawat. Czas natomiast zacząć dawać przykład, by powoli rozpocząć drogę powrotu do standardów czyli w górę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s