W jaki sposób jeść homara?

Ten problem zgłosił Pan Karol: Moje pytanie dotyczy potraw spożywanych zazwyczaj podczas spotkań z przedstawicielami innych krajów (na przykład Japonii). Jak należy (według protokołu dyplomatycznego lub literatury) jeść sushi? Prawdę powiedziawszy pytanie o sushi jest wstępem, najbardziej interesuje mnie czy istnieje literatura lub zalecenia odnośnie spożywania homara – w szczególności czy (i w których momentach) wolno używać rąk do dotykania samej potrawy.

Po pierwsze, wszelkie potrawy jemy tak jak je gospodyni (jeśli jej nie ma to gospodarz) lub jak sugeruje restauracja (o ile nie jest to marna knajpa).

Jeśli gospodarze jedzą nieprawidłowo i tak ich naśladujemy.
Co do sushi. Zależy kto go jej. Europejczyk będzie jadł nożem i widelcem lub samym widelcem.

Sposób jedzenia homara zależy od tego czy jest odpowiednio przygotowany do jedzenia. Powinien mieć rozcięte twarde powłoki.

Oto procedura jedzenia homara podana przez jednego z największych specjalistów od takich procedur Hermanna Bareissa (autor pracy „O zachowaniu się przy stole. 77 kłopotliwych potraw”): „Nożem przytrzymujemy skorupkę, a widelec wbijamy w koniec ogona i, o ile mięso jest idealnie ugotowane czy upieczone na grillu, bez trudu oddzielamy ogon. Kroimy go na porcje wielkości kęsa; łyżka do sosów lub łyżka degustacyjna może być ewentualnie przydatna, żeby móc w dosłownym sensie w pełni nasycić się kunsztem przyrządzania sosów przez kucharza. Do obróbki szczypiec przystępujemy manualnie; jeśli komuś jest potrzebne wsparcie narzędziowe, można korzystać z kleszczy do szczypiec, które funkcjonują na zasadzie dziadka do orzechów. Poszczególne odcinki szczypiec oddziela się albo placami albo widelczykiem do homara. Mięso jest miękkie jak masło i daje się kroić bez problemów. Z odnóżami posteruje się podobnie; ręka odłamuje się je w stawach, a mięso z rurkowatego szkieletu jest albo wysysane, albo wydłubywane widelcem do homara” (strona 89).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Stół i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „W jaki sposób jeść homara?

  1. Elzbieta pisze:

    Ach nie! Sushi widelcem??? Nigdy w życiu, pałeczkami, albo, gdy nie posługujemy się nimi dobrze, to rękoma! Nigdy nawet nie spotkałam się z podaniem widelca do sushi,,,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s