Gdy teściowa się wtrąca

Ten problem zgłosiła Pani Małgorzata: Otóż, moja teściowa bardzo często nas odwiedza na dłuższy czas, mówi nam, że ” robi nam niespodziankę” dzień przed przyjazdem a maksymalnie 3 dni przed przyjazdem. Nigdy nie informuje nas na ile czasu zamierza zostać. Ostatnio zadeklarowała się, że przyjedzie z teściem oraz zwierzętami. Mieszkanie, w którym mieszkamy jest ich ” dawnym mieszkaniem” nie mamy do niego żadnych praw oprócz deklaracji rodzinnej byśmy sobie ” mieszkali”. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie to, ze ciągle mi jest wypominane co źle robimy z mężem. Albo mówienie ” u nas od zawsze robimy tak” i w ogóle nie szanowanie tego co ja wprowadzam do mojej rodziny. Okupuje kuchnie non stop coś gotując i sprząta, robi pranie i prasuje – pewnie chcąc nam pomoc. Ale ja czuję się bardzo skrępowana sytuacją gdy idę spać o 22:00 a moja teściowa jeszcze do północy coś sprząta czy gotuje i bardzo dużo rozmawia do siebie. Nie wiem co mam zrobić i jak się zachowywać. W końcu to ja jestem gospodynią w tym domu i nie mam problemu ze sprzątaniem, praniem i gotowaniem u siebie.

Sytuacja jest bardo trudna i delikatna. Wymaga szczególnej ostrożności i wyczucia oraz znajomości osobowości i charakteru teściowej.

Można tu jednak zastosować uniwersalnie i pewne, bezkonfliktowe rozwiązanie. Pani Małgorzata powinna być szczególnie miła dla teściowej i starać się sprostać jej oczekiwaniom, a jej mąż powinien podjąć skuteczne działania zmierzające do ograniczenia wizyt teściowej i jej szarogęszenia się. Nie wolno mu używać tu argumentów : „to się nie podoba mojej żonie” czy „moją żonę to denerwuje”. Powinien dawać argumenty odnoszące się tylko do niego, w stylu: „Małgorzata bardzo mamę lubi i mamy wizyty są dla niej radością, ale mnie denerwuje to i tamto.…” Matka z synem zawsze się pogodzą. Konflikt z teściową może zaś wybuchnąć w każdej chwili i trwać latami przeradzając się w wojnę.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s