W jaki sposób powinien się ubierać sędzia po pracy?

Ten problem zasygnalizowała Pani Mallena: Czy osoba, wykonująca zawód zaufania społecznego, powinna się „po pracy” ubierać „poważniej” niż reszta społeczeństwa? Mam znajomego sędziego. Do pracy oczywiście zawsze chodzi w garniturze, ale po pracy (po domu jak nas zaprasza, jak i w knajpie czy sklepie) widziałam go parę razy ubranego kompletnie na luzie, tzn. dżinsy lub bojówki, obcisłe T-shirty, itp. Wyglądało to dziwnie, mimo że to były markowe ubrania i dobrze dopasowane. Tylko nie za bardzo się odróżniał wtedy od… studentów i uczniów liceum. Bardzo proszę o ocenę takiego „codziennego” ubioru u sędziego, prokuratora, profesora, itp. Czy będąc w miejscach publicznych, lub zapraszając do domu znajomych, powinni oni również ubierać garnitur? Pytam jak to wygląda z punktu widzenia zaleceń SV.

Tzw. elity społeczne (do których zalicza się sędzia) są w Europie, z założenia, ludźmi savoir vivre. Savoir vivre nakazuje zaś elegancki ubiór we wszystkich sytuacjach towarzyskich i publicznych (poza uprawianiem sportów i wykonywanie robót domowych i ogrodniczych).

Pamiętajmy ponadto też, że elegancki ubiór jest integralnym elementem autorytetu i wizerunku, o które powinni dbać ludzie, którzy są osobami publicznymi.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Etykieta biznesu (nstytucji), Klasa średnia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „W jaki sposób powinien się ubierać sędzia po pracy?

 1. R. Pich pisze:

  Legnicki strój? Pierwsze słyszę coś takiego. Może Pan to jakoś rozwinąć?

 2. ArekS pisze:

  Załóżmy, że zaistniała następująca sytuacja: Mam znajomego, który jest Anglikiem, ja natomiast jestem Polakiem, spotykamy się po latach na obu nam „obcej ziemi”, np. w hiszpańskiej restauracji. Anglik przebywał wiele lat w Polsce, wobec czego zaczął rozmowę (z uprzejmości) po polsku, czy wobec tego dopuszczalnym byłoby z mej strony odpowiadać mu po angielsku – w wyrazie wzajemności? Czy rozmowa może być prowadzona w dwóch językach na raz i nie ma w tym żadnego uchybienia s-v?

 3. AgaM pisze:

  Legnicki ubiór?

 4. Pani AdzeM: Dziękuję. Poprawiłem.

 5. Panu R. Pilch: Już poprawiłem na „elegancki”.

 6. Panu Arkowi S: Oczywiście.

  Można też rozmawiać jakiś czas po polsku, a potem zaproponować przejście na angielski.

 7. Mallena pisze:

  Dziękuję za odpowiedź, wiele mi ona jednak nie wyjaśniła. Co Pan rozumie pod pojęciem „elegancki ubiór”? Bo to jest słowo-klucz. Czy markowe (ale nieostrzępione) dżinsy i koszulka, czyli ubiór casual, można uznać za „elegancki” na zakupach? Jeśli – wg Pana – jednak nie, to czy sędzia / adwokat itp. powinni chodzić w pełnym garniturze pod krawatem do superkarketu?
  Zawsze oczywiście można uznać, że w ogóle nie powinni robić zakupów osobiście :), kiedyś gdzieś przeczytałam że przed wojną, ktoś zobaczył sędziego jak trzepie dywany przed swoim domem, i ów sędzia został przez przełożonego wezwany na dywanik, jako że dopuścił się czynności niegodnej jego urzędu…
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 8. ArekS pisze:

  Dziękuję bardzo za odpowiedź, czyli przeczucie mnie nie myliło.

 9. R. Pich pisze:

  Czyli wpadka autokorekty, zdarza się.
  A co Pan sądzi, Panie Doktorze, o takim pomyśle: po pracy w.w. sędzia (czy inna osoba publiczna) ubiera się w strój koordynowany w wersji luźnej (sztruksowa bądź bawełniana sportowa marynarka, kolorowa koszula, krawat typu śledzik). Nikogo to by nie raziło, a i pokazywałoby pozycję społeczną osoby.

 10. Lidka pisze:

  Do R.Pich: a w jakim celu ubiór miałby w ogóle pokazywać pozycję społeczną sędziego po pracy? I nie mówię tu o wyjściu do teatru opery itp., ale o zwykłych, codziennych zakupach np. w tesco. Czy sędzia to jakiś inny gatunek homo sapiens? Nie może założyć na te zakupy zwykłych dżinsów i koszulki? Bo? Jezu… a na basen też nie może iść, bo ktoś go zobaczy – o zgrozo – w kąpielówkach?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s