Jakie prezenty dawać pod choinkę?

Takie pytanie zadała Pani Dominika: Czas świąt… i pytanie świąteczne. Chodzi mi o prezenty, jaka jest zasada ich podarowania? Czy w gronie rodzinnym można dać każdemu prezent o różnych wartościach? Chodzi mi tutaj o to, że jeśli wartość jednego prezentu wynosi np.60 zł to czy innej osobie mogę podarować prezent o wartości np.30 czy należy każdemu prezent zakupić w kwocie bardzo podobnej jeśli prezenty będą podarowane w tym samym czasie? Jeśli wiem w jakim przedziale cenowym dostanę od danej osoby prezent to czy również staram się w takiej cenie tej osobie coś kupić czy nie ma to znaczenia? Co z osobami którym zazwyczaj kupuję prezent a wiem, że ta osoba nie kupi mi nic bo nigdy tego nie robi (dodam, że nie ze względu finansowych)? Czy mogę również taką osobę pominąć? Jak to się ma do grona bliższej rodziny a dalszej? Bardzo proszę o porady typowo świąteczne.:).

Podstawowa zasada związana z prezentami jest następująca: prezent ma sprawić jak największa radość i nie spowodować żadnych negatywnych reakcji (np. okazuje się niepotrzebny; nie podoba się; nie pasuje; „mam już coś takiego”; „to mnie nie interesuje” itp.).

Cena nie jest tu ważna. Cos o niskiej wartości może sprawić wielką radość. Coś drogiego może radości nie sprawić.

W prezencie liczy się jego trafność oraz dostępność dla obdarowanego.

Jeśli obdarowanego na to stać i może to 100 metrów od domu kupić prezent jest nietrafiony.
W prezencie liczy się też wysiłek, wkład pracy obdarowującego. Jeśli to coś trudno kupić i on się nachodził, by go zdobyć wartość prezentu (ta wartość, której nie liczy się w gotówce) jest wysoka.

Stąd w wielu podręcznikach savoir vivre zaleca się prezenty własnej roboty (jeśli ktoś oczywiście ma takie talenty, że potrafi sam coś ładnego czy użytecznego zrobić).

Niektóre prezenty dajemy, bo jest jesteśmy zobowiązani je dać. Filozofia savoir vivre podpowiada: sprawiaj ludziom radość. Jeśli zatem nie jesteśmy zobowiązani dawać tym większa jest wartość prezentu (oczywiście ta, której w gotówce się nie liczy) i tym więcej radości sprawia.

Prezent jest zawsze znakiem, że cenimy albo lubimy albo szanujemy (albo wszystko to naraz) inną osobę (nawet wtedy, gdy w taki czy inny sposób jesteśmy zobowiązani go dać).

Gdy wszyscy dają sobie prezenty, a my komuś nie dajemy jest to znak, że nie zależy nam na tej osobie, że jej, być może, nie lubimy, nie szanujemy, że jest nam całkowicie obojętna.

Stąd Wigilia to trudny czas. Mogą zrodzić się w związku z prezentami, żale, rany, pretensje. Może być tak, że ponosimy z tego powodu wielkie koszty (za duże). W naszej rodzinie tak to rozwiązaliśmy, że każdy losuje jedną osobę, którą obdarowuje i nikt nie wie kto go obdarował.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prezenty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s