Czy można chodzić w samej (ale nietypowej) kamizelce?

Ten problem zgłosił Pan Robert: Obecnie jest wiele kamizelek, które mają specjalnie stworzony tył do tego, by można go było „zaprezentować”. Są one produkowane właśnie na noszenie ich bez marynarki, w różnych nieformalnych sytuacjach, w awangardowych kompozycjach. Czy w sytuacji nieformalnej np. latem w kawiarni taki ubiór tj. koszula i odpowiednio dobrana kamizelka z krawatem kłóci się z zasadami savoir-vivre?

W nieformalnych sytuacjach możemy się ubierać w dowolny, sposób. Sposób. Nasz ubiór może być wtedy wyszukany, prosty czy nietypowy. Pamiętajmy jednak o tym, że wtedy nie będzie to już ubiór elegancki, lecz, jak to określają podręczniki savoir vivre awangardowy lub artystyczny. Integralnym elementem elegancji jest bowiem klasyka i tradycja.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Czy można chodzić w samej (ale nietypowej) kamizelce?

 1. Aneta pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  Rozumiem, ze w dobrym tonie lezy nie nazbyt intensywne okazywanie sobie uczuc w miejscach publicznych. Zalozmy jednak, ze wraz z partnerem/partnerką przebywamy w takim miejscu i dowiadujemy się od niej/niego o bardzo radosnej informacji (np. Bilet-niespodzianka do wymarzonego kraju, wyczekana ciąża siostry, awans w pracy itp.). Czy dozwolony jest w tej sytuacji pocalunek, a jesli tak – to jak dlugi i jak namietny? Czy pocalunek usta-usta trwajacy np 2-3 sekundy jest ok? A tzw pocalunek francuski, nieco dluzszy i bardziej namietny w reakcji na radosna nowine, i bedacy wyrazem radosci i jednosci bylby akceptowalny?
  Z powazaniem
  Aneta

 2. Wojtek pisze:

  Panie Doktorze!
  Czytam ostatnio wspaniały leksykon „265 sposobów na życie” Stefan Bednarek, Jerzy Jastrzębski, Mirosław Kocur (PWN 1999) opisujący 265 sposobów na życie, ale nie jako poradnik, a zestawienie i podsumowanie tego co nam przyniósł dorobek cywilizacji. Bardzo zaintrygował mnie, a jednocześnie wiele wyjaśnił wpis „Boziewicz”. Autorzy piszą, że Boziewicz pisząc Kodeks Honorowy nie kierował się chęcią upowszechnienia zasad, od niektórych się wręcz osobiście wprost dystansował (np nazywając reliktem feudalizmu nazywanie każdego szlachcica człowiekiem honoru, podczas mieszczaninowi potrzebna była matura, a chłopu szczególne osiągniecie, np zostanie posłem czy dokonanie wynalazku), choć wszystkie dokładnie katalogował.
  Motywacją Boziewicza była jakoby próba ogarnięcia trzech sprzecznych porządków, które zwłaszcza w temacie pojedynków nie mogły współistnieć. Były to porządki: państwowy-prawny, kościelny-katolicki i właśnie honorowy.
  Dwa pierwsze były powszechnie znane, ale trzeci pozostawiał wiele wątpliwości o dlatego Boziewicz postanowił spisać kompendium.
  To mi wyjaśniło, dlaczego w Kodeksie Honorowym jest tyle o pojedynkach, a tak mało o innych rzeczach. Natomiast zaintrygowało mnie – czy faktycznie człowiek honoru (przynajmniej w czasach Boziewicza) musiał wybierać i nie mógł być „w porządku” we wszystkich trzech „porządkach”?

  Pozostaję z szacunkiem

 3. Paweł pisze:

  Panie Doktorze,

  Z zasady nie daję pieniędzy napotkanym na ulicy, obcym osobom, które o to proszą. W jaki sposób odmówić takiej osobie, aby potraktować ją z szacunkiem, a zarazem nie wdawać się z nią w dłuższą rozmowę czy dyskusję.

  Będę wdzięczny za pomoc i wskazówkę.

 4. Justyna pisze:

  Czy człowiek savoir-vivre może się obrazić? Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś nas źle potraktuje, obrazi? Czy ochłodzenie stosunków można potraktować jako obrażenie się?

 5. Odpowiedź jest prosta i krótka: bardzo mi przykro, ale nie ma drobnych (albo: pieniędzy przy sobie).

 6. czytelnik pisze:

  dzień dobry. lepiej dać. dzisiaj szerzy się bieda. lepiej dać i odmówić sobie wyjścia do kina, teatru,opery,filharmonii, wystawnej zastawy itp. Przecież jak będziemy na emeryturze, to niektóre z tych dóbr będziemy mogli nabyć w zniżkowej cenie. Mi już niedługo stuknie wiek emerytalny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s