Czy pieniądze powinno się wręczać w kopercie?

Ten problem zgłosił Pan Krzysztof K.: Chciałbym prosić o pomoc w rozwiązaniu pewnego dylematu. Otóż nie wiem jak wręczyć pieniądze-zapłatę za wizytę u pani psycholog. Czy powinny być one w kopercie, czy można podać je na siedząco do ręki, czy może jest to niedopuszczalne? Bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości i instrukcje jak się prawidłowo zachować.

W żadnych z podręczników savoir vivre nie spotkałem się z tym problemem. Sądzę, że w Polsce jest to jednak problem. Zwyczaj wręczania różnego typu honorariów jest przyjęty w Polsce od dziesiątek lat (a być może i dłużej). Jest to traktowane jako zachowanie taktowne, delikatne, eleganckie. Sadzę, że warto się do tego obyczaju stosować, bo pozytywne sygnały są tu bardzo czytelne (szanuję cię itp.).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Czy pieniądze powinno się wręczać w kopercie?

 1. Lacek pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  Chciałem zapytać o wydarzenia sprzed około 5 dni. Papież Franciszek powiedział kobietom, w czasie chrztu w Kaplicy Sykstyńskiej by nie krępowały się karmić dzieci piersią. Nie mam celu w tym miejscu prowokować dyskusji „czy miał rację czy nie”, ale zapytać o co innego.

  Z tego co rozumiem SV jest oparta na pewnej „tradycji” wykształconej w wyniku ewolucji przez lata. W czasie kiedy „tradycja SV” ewoluowała była ona w miarę zgodna z „tradycją KK”. Nie było pełnej zgodności, bo „tradycja SV” dopuszczała pewne zjawiska których „tradycja KK” nie dopuszczała i być może odwrotnie, a także SV i KK kładą jednak główny nacisk na inne sprawy, ale na poziomie godnego zachowania zgodność była niemalże 100%.

  Ewidentnie „tradycja KK” jest sukcesywne porzucana, choć nie przez wszystkich papieży w jednakowym tempie. Chciałem zapytać jak się to przekłada na „tradycję SV”, która obecnie zaczyna coraz bardziej odstawać. Czy SV powinna się w takim razie sukcesywnie adaptować do KK? Czy może jedynie uznać, że SV zostało uformowane ostatecznie około 100 lat temu i od tej pory KK i SV ewoluują w miarę niezależnie?

  Obecnie sytuacja wygląda tak, że w strefie sacrum wierni mają KK-prawo karmić dzieci piersią, ale z niego nie korzystają, ze względu na elementarny SV. Czyli w kościele SV jest w tym aspekcie bardziej rygorystyczny niż KK, a jest to sytuacja wielce dziwna.

 2. Hej, mam problem. Trenuje razem z kolegą którego poznałam na treningach. Kiedy biegaliśmy i kolega skrócił. Po biegach trener zapytał się czy kolega skracał. Ja powiedziałam prawde. Czy dobrze postąpiłam?
  Kolega teraz jest na mnie zły i nie wiem co robić

 3. Sandra Kowalska pisze:

  Nie rozumiem odpowiedzi. Jak konkretnie należy wręczać honorarium?

 4. Lena pisze:

  Witam! Czy można spożywac posilki w eleganckich ażurowych rękawiczkach, czy należy zdjąć je przed kolacją? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

 5. Najlepiej w kopercie.

 6. Adusi: Wyjaśnić swoje intencje. Następnym razem powiedzieć trenerowi, by zapytał się o to kolegi.

 7. Panu Lackowi: odpowiem niebawem.

 8. Wojtek pisze:

  Płacenie komuś godnemu zawsze chyba wywołuje konsternację – np w Wielkiej Brytanii przez ponad 300 lat istniała równolegle do funta jednostka monetarna „gwinea”. (Warta nie jak funt 20 a 21 szylingów i bita ze stopów złota). Za Wikipedią: „W gwineach podawało się zwyczajowo ceny towarów luksusowych, usług prawniczych czy lekarzy prywatnych, służyły jako jednostka obrachunkowa wśród wyższych warstw społeczeństwa brytyjskiego (w gwineach określano np. wysokość uposażenia dla służby domowej).”

  Choć z innych źródeł słyszałem, że służbę jako osoby mniej godne opłacano funtami.

  Z innej beczki – osoba opłacona kopertą ma z kolei zagwozdkę, czy ją otwierać i liczyć pieniądze przy płacącym 🙂

  Coś jednak jest w powiedzeniu „gentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, gentelmeni je mają” szkoda tylko, że często jak w Anglii kosztem wielkiego wyzysku, lub jak w Polsce – kosztem utracjuszostwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s