Na którą stronę widelca nakładamy jedzenie?

Takie pytanie zadała Pani Maria: Na którą stronę widelca nakładamy jedzenie? Zawsze robiłam to kładąc na stronę wklęsłą, a teraz wyczytałam, że powinno się nakładać na stronę wypukłą i tak podawać do ust (wtedy porcje są mniejsze). Czemu więc służy wgłębienie?

Kiedyś były dwie szkoły. Opisuje je jako równoległe szkoły jeszcze Pietkiewicz. (jakieś 20 lat temu). Szkoła nakładania na wypukłą stronę widelca była bardziej arystokratyczna (bo taki sposób jedzenia wymaga specjalnych umiejętności).

Dziś zwyciężyła szkoła łatwiejsza i zresztą bardziej logiczna i sensowna. Jedzenie według drugiej szkoły jest jednak nadal poprawne. Znamionuje „prawdziwych” konserwatystów i tych, którzy etykietę traktują przede wszystkim jako ceremoniał.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Stół i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Na którą stronę widelca nakładamy jedzenie?

 1. François pisze:

  Wielce Czcigodny Panie Doktorze,

  Sądzę, iż nietaktownie jest pisać, jakoby „zwyciężyła” wersja plebejska. Ciężko w ogóle mówić o tym, by istniały dwie szkoły jedzenia widelcem. Nakładanie na stronę wklęsłą poczytywałbym raczej za brak ogłady, a zatem i brak jakiejkolwiek „szkoły”. Podobnie (przepraszam za porównanie) nie mówi się o dwóch szkołach pożycia małżeńskiego, tzn. wierności i a contrario rozwiązłości. Doprawdy staram się być wspaniałomyślnym, jednak tak rażącego uchybienia nie mogę puścić płazem. Ostatnio podobne oburzenie wywołało u mnie zachowanie pewnego kelnera 3 lata temu na przyjęciu u mojego dalekiego krewnego, który to raczył podać mi zupę z lewej strony!

  O tempora, o mores!

  Z poważaniem,
  Stały Czytelnik.

 2. Justyna pisze:

  Nauczyłam się jadać prawie wszystko nożem i widelecem (ziemniaki, warzywa, naleśniki, knedle, ryż….itd), gdyż tak jest o wiele wygodniej, a wydaje mi się, że i bardziej estetycznie. Czy wypada tak jeść w towarzystwie czy tylko w zaciszu domowym?

 3. Rico pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,

  Wyobraźmy sobie, że idziemy do fotografa w celu zrobienia zdjęcia – do dowodu, dyplomu lub CV i siadamy na krzesełku. Czy powinniśmy rozpiąć marynarkę?
  Z jednej strony, siadamy, więc powinniśmy.
  Z drugiej strony, na zdjęciu nie widać, że siedzimy, wydaje mi się, że z zapiętą marynarką wyglądamy jakoś bardziej elegancko i oficjalnie, no i na większości zdjęć mężczyźni mają zapięte marynarki. Nie jestem pewien jak należy postąpić.

 4. Maria Pina pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,

  Nurtuje mnie takie oto pytanie:
  czy należy zaprosić na ślub i wesele osobę, która nas wcześniej zaprosiła na swój ślub (oraz wesele), jednak w międzyczasie nastąpiło znaczne ochłodzenie lub nawet zerwanie stosunków towarzyskich?

 5. Powinniśmy taką osobę zaprosić, chyba, że popełniła wobec nas czyn haniebny.

 6. Należy tak zrobić by jak najlepiej wyjść na zdjęciu.

 7. Należy tak jeść, ale nóż traktujemy głównie jako łopatkę do zagarniania pożywienia na widelec. Nie kroimy nim tych potraw.

 8. Odniosę się za 10 dni do tej wypowiedzi.

 9. czytelnik pisze:

  pozostał 1 dzień do odniesienia się przez Pana do tamtej wypowiedzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s