Czy savoir vivre obowiązuje na bezludnej wyspie?

Ten problem zgłosił Pan Marcin L.: Chciałbym Panu zadać takie nietypowe pytanie całkowicie teoretyczne, dotyczące podstaw czy filozofii savoir-vivre. Czy zalecenia sv mają zastosowanie tylko wówczas, gdy pojawia się kontakt z inną osobą? Innymi słowy, czy zasady sv stosujemy także wobec samego siebie, nawet gdy nie mamy absolutnie żadnego kontaktu z innymi ludźmi? Na przykład, jeśli wyjeżdżam w jakieś całkowicie odludne miejsce na jakiś czas i jest zupełnie sam, nie mam żadnego kontaktu (także drogą elektroniczną) z innymi a wszelkie moje czyny nie mogą w żaden sposób dotyczyć innych osób, czy wtedy także powinienem zachować reguły sv, a jeśli tak to jakie? To złożone pytanie mógłbym sprowadzić do prostszego: czy człowiekowi sv wypada chodzić nago albo ubranemu byle jak, gdy nie ma wokół żadnych ludzi i nie istnieje nawet potencjalna szansa, że ktokolwiek go zobaczy?

Jest takie powiedzenie, które pojawia się w wielu podręcznikach savoir vivre. Gentlemana poznać po tym, że cukier pobiera szczypczykami (chodzi oczywiście o cukier w kawałkach – dop. S. K.) nawet wtedy, gdy jest sam w pokoju.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Czy savoir vivre obowiązuje na bezludnej wyspie?

 1. czytelnik pisze:

  niestety dziś cukier jest nie jadany poprzez pośrednictwo szczypczyków, a jedynie nanoszony łyżeczką. Dzięki temu nie ma możliwości złamania sv w postaci nanoszenia go palcami. Jest to postęp w dobrym tego słowa znaczenia. Chociaż Gospodarz bloga ma inne zdanie.

 2. b. pisze:

  Mówi się też, że gentlemana poznać po tym, że wychodzi spod prysznica, aby się wysiusiać…

 3. Aluś pisze:

  Myślę, że najlepiej zrezygnować z cukru w ogóle. Cukier zabija smak napoju. Zamiast rozkoszować się filiżanką dobrej kawy czy cieszyć swój język szlachetnymi gatunkami herbaty, oszukujemy go cukrem. A posłodzona herbata z torebki smakuje tak samo jak słodzona herbata z listków. Tak samo niedobrze.

 4. Wojtek pisze:

  Ale kiedyś sam Pan wspominał, że SV dotyczy życia towarzyskiego, a trudno mówić o życiu towarzyskim w samotności.
  Czym innym jest fakt, że „przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka”.

 5. bpawel pisze:

  Panie Doktorze,
  Mam zegarek, który trudno ukryć pod mankietem koszuli (koszula mniej formalna, zegarek mniej formalny) – zegarek jest dosyć gruby. Czy muszę ukrywać go pod mankietem? Czy mogę zapiąć mankiet w taki sposób, aby zatrzymywał się przed zegarkiem i się na zegarku opierał? Wówczas zegarek jest wyeksponowany i cały czas go widać.

  Pozdrawiam serdecznie!

 6. oczarowana pisze:

  Swoją drogą, ciekawe: która postać cukru jest bardziej odpowiednia dla ludzi savoir- vivre? Czy jest jakaś różnica pomiędzy tym nakładanym łyżeczką, a tym w kostkach?

 7. Violetta pisze:

  Panie Doktorze, mam pytanie, a właściwie dwa. Pierwsze, czy wypada poczęstować ważnego gościa pizzą, jeśli jedzą ją wszyscy, czy też może trzeba zaoferować mu coś specjalnego. Drugie, czy gościowi wypada odmówić udziału w poczęstunku, komentując jego jakość. Chodzi o to, że zorganizowaliśmy studenckie spotkanie naukowe, na które zaprosiliśmy pewnego profesora – dodam, że nie jakiegoś starszego wiekiem, ale dość znanego w środowisku. W ramach naszego skromnego budżetu, na lunch była serwowana pizza, co profesor skomentował z lekką pogardą „co to ma być”, oczywiście nie uczestnicząc w posiłku, mimo kilkukrotnie ponawianego zaproszenia, i naszych przeprosin, że lunch skromny. Nie ukrywam, że było mi przykro. Potem zastanawialiśmy się, czy może popełniliśmy jakieś faux pas? Może trzeba było gościowi zaserwować coś droższego, lepszego?

 8. Savoir vivre jest sztuką życia.

 9. Odpowiem niebawem.

 10. czytelnik pisze:

  Życia towarzyskiego dotyczy etykieta. Savoir v. to pojęcie szersze obejmujące także pewną filozofię życia-dążenie do najwyższej jakości np. Nie dlatego,że ktoś widzi tylko dlatego,że sami chcemy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s