Raz jeszcze: czy można do kogoś mówić po nazwisku?

Ten problem wywołał Pan Bartosz: Mam nadzieję iż odświeżenie tematu nie będzie negatywnie odczute jednakże mam pytanie dotyczące poruszanej kwestii. Uprzedzając, zamieszkuję poza granicami naszego kraju tak więc proszę nie poczytać mojej niewiedzy za ignorancję czy też wręcz nieokrzesanie. Jednakże do meritum.
Tak więc z tego wpisu dowiedziałem się iż zwracanie się do kogoś „po nazwisku” może zostać odczytane jako obraźliwe. Zastanawia mnie więc jak powinniśmy się zwrócić do jednej z osób w większym towarzystwie, podczas obiadu, spotkania towarzyskiego czy też biznesowego gdzie uczestniczy wiele osób. Zwrotem „proszę Pana” zwrócimy uwagę wszystkich lub też nikogo. Można też użyć zwroty „panie profesorze/mecenasie/oficerze, górniku” jednak w moim odczuciu jest to troszkę pretensjonalne, jak i też występuje problem gdy występuje wielu przedstawicieli jednej profesji. Zakładam również iż zwracanie się „po imieniu” będzie zbytnim spoufaleniem się.
Cóż tedy zrobić? W moim odczuciu zwrot „po nazwisku” jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli może być odczytany jako obraza to zaiste jestem w kropce.

Nigdy nie mówimy: „Panie górniku”, „Panie rolniku” itd. Używamy tytułów, a nie nazw zawodów.
Jeśli rozmawiamy w towarzystwie mówimy do wszystkich. Jeśli chcemy część naszej wypowiedzi zaadresować do jednej osoby wplatamy w wypowiedź zwrot typy „Zwracam się teraz do pana Kowalskiego”.

Nigdy w Polsce nie mówimy do kogoś „Panie Kowalski”. Możemy zwracąć się u używając niepowtarzalnych tytułów: „Panie inżynierze”, „panie mecenasie”, „panie profesorze”, „panie dyrektorze” itp.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Tytułowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Raz jeszcze: czy można do kogoś mówić po nazwisku?

 1. bpawel pisze:

  Gorzej, jeśli jesteśmy w towarzystwie wielu tłumaczy albo wielu nauczycieli. Co wtedy? Panie tłumaczu… Panie nauczycielu (ale który?).

 2. Nie zwracamy się wtedy do pojedynczych osób.

 3. bpawel pisze:

  Panie doktorze, ale czasami to jest niemożliwe, bo wymaga tego sytuacja! Proszę sobie wyobrazić sytuację, że przy stole siedzi grono tych np. tłumaczy (obcych sobie ludzi) i omawiają wspólny projekt, nad którym będą pracować. Przewodniczący spotkania zwraca się po kolei do każdego z osobna i proponuje obowiązki, za które będzie odpowiedzialna dana osoba. Co powie? „Pan, panie Kowalski, zajmie się tym i tym” czy może „pan Jan Kowalski zajmie się tym i tym”?

 4. Justyna pisze:

  Szanowny Panie! Chciałabym zapytać, czy przedstawiając się należy wymienić imię i nazwisko, samo imię lub też samo nazwisko? W rozgłośni Radio Maryja istnieje zwyczaj, że zarówno pracownicy radia, jak i słuchacze występujący na antenie, przedstawiają się wyłącznie imieniem, mnie się to wydaje dziwaczne i niezgodne z SV. Czy mam rację?

 5. Paweł pisze:

  Panie Doktorze, mam pytanie.

  Załóżmy, że mamy następującą sytuację. Jest nowy pracownik na niezobowiązującej rozmowie z nowymi przełożonymi. Przełożony Kowalski pyta o coś pracownika, a on odpowiada na to, że „Pan Nowak wspominał o tym”. Nowak do drugi przełożony. Czy pracownik postąpił słusznie mówiąc po nazwisku i w 3 osobie o kimś obecnym?

 6. Dobrosław Kowalski pisze:

  Szanowny Panie,

  Chciałbym podzielić się krótkim, prywatnym spostrzeżeniem, które dotyczy jakże popularnego powiedzenia „przeciętny Kowalski”. Otóż sam noszę to nazwisko i przyznam szczerze, że irytuje mnie przytoczony przeze mnie zwrot. Nazwisko jest rzeczą ważną, swego rodzaju godnością i myślę, że nikomu nie byłob miło, gdyby wszyscy wykorzystywali w ten sposób jego nazwisko. Moim zdaniem, popularność danego nazwiska nie ma tu nic do rzeczy i powinno się szanować każde. Ciekaw jestem zdania Pana Profesora.

  Z Poważaniem,
  DK

 7. Panu DK. : Ma Pan rację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s