Savoir vivre i Radio Maryja

O tym napisała Pani Justyna: Chciałabym zapytać, czy przedstawiając się należy wymienić imię i nazwisko, samo imię lub też samo nazwisko? W rozgłośni Radio Maryja istnieje zwyczaj, że zarówno pracownicy radia, jak i słuchacze występujący na antenie, przedstawiają się wyłącznie imieniem, mnie się to wydaje dziwaczne i niezgodne z SV. Czy mam rację?

Jeśli się przedstawiamy w życiu towarzyskim czy służbowym wymieniamy wyraźnie imię i nazwisko. Na antenie radia to jednak zupełnie coś. To nie jest życie towarzyskie ani służbowe. Tutaj decydują inne względy.

Wyjaśniłbym to w dwóch porządkach.

Po pierwsze etykieta instytucji mówi, że instytucja (jej szefostwo klub pracownicy za zgoda szefostwa) mogą w niej ustalić własną etykietę – własne obyczaje. Każdy kto pojawia się w tej instytucji powinien brać je pod uwagę. To jest tak jak w domu prywatnym – to gospodarz ustala normy zachowania.

Po drugie, wiele mediów stosuje taką lub podobną zasadę. Fakt, że pan X z Radzymina wymienia na antenie swojej nazwisko nie ma żadnego znaczenia dla 99,99% słuchaczy. Natomiast może mieć znaczenie dla pana X. Gdyby trzeba było wymieniać swoje nazwisko to, jak podejrzewam, wiele osób zrezygnowałoby z wypowiedzi na antenie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przedstawianie się. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Savoir vivre i Radio Maryja

  1. jdas pisze:

    Osobiście uważam, że jak ktoś publicznie wypowiada swoją opinię, to powinien mieć również na tyle odwagi aby podpisać ją swoim imieniem i nazwiskiem. W przeciwnym wypadku występuje bardzo duża pokusa do głoszenia pomówień i szkalowania innych, co bardzo łatwo zrobić anonimowo, czyli bez narażania się na ewentualne konsekwencje. A takie zachowanie jest całkowicie sprzeczne z s-v.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s