Czy przymusowa proletaryzacja pozbawia nas dobrego wychowania?

Ten problem poruszyła Pani Renata: Czyżby rzeczywiście do zachowania zasad savoir vivre’u była konieczna pewna zamożność ?
Czy bieda automatycznie pozbawia nas dobrego wychowania i przynależności do klasy? A co jeśli ktoś świadomie albo z konieczności cierpi ubóstwo materialne, ale jego kwalifikacja moralna i umysłowa jest wysokich lotów. Bywali wielcy intelektualiści i osoby o doskonałym pochodzeniu cierpiące ubóstwo, weźmy choćby Gombrowicza. Wydaje mi się, że klasę i styl można zachować zawsze i w każdych warunkach. Bywały i są osoby o niskim pochodzeniu, które jednak ze względu na swój styl życia osiągnęły szlachectwo duchowe. Są to niezliczone przykłady świętych. Jest to wyłącznie sprawa naszej formacji duchowej. Charakter człowieka decyduje o jego klasie. Można jadać doskonale i wykwintnie za parę groszy . Na przykład jaja na miękko na śniadanie ale przy stole, w porcelanowym kieliszku, z zachowaniem zasad. Można ubierać się doskonale w lumpeksie. Za parę gorszy można kupić tam jedwabną koszulę czy wełniane angielskie ponadczasowe spodnie. I znów jest to kwestia osoby, która wybiera. Można się źle ubrać mając do dyspozycji niezłe pieniądze. Chodzi o to, żeby savoir vivre i aspiracje przynależności do „lepszej” klasy ludzi nie były celem samym w sobie a były jedynie wynikiem naszej osobowości, naszej kondycji moralnej. Savoir vivre to jest coś co jest naturalne i przynależne do człowieka. Podobnie jak ubranie, człowiek dobrze ubrany zachowuje się w sposób swobodny i niewymuszony.

Dobrze wychowanym można być w każdej sytuacji, nawet jeśli jest się w nędzy, ale nie da się bez pieniędzy żyć w pełni w świecie savoir vivre i wtedy następuje przymusowa proletaryzacja. Szlachetność wewnętrzna pozostaje (intelektualna, moralna, duchowa), ale powinna jej towarzyszyć szlachetność zewnętrzna – wszystko w życiu takie człowieka powinno być najlepsze, najpiękniejsze, najwyższej jakości. Nie oszukujmy się zewnętrznie to już szlachetność nie jest (nie jest to bowiem najwyższa jakość). Najwyższą jakość zastępuje namiastka, zgrzebność. Jeśli jesteśmy ludźmi savoir vivre będzie to nas boleć. Dorabianie teorii, by nie bolało może skończyć się proletaryzacją wewnętrzna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy przymusowa proletaryzacja pozbawia nas dobrego wychowania?

  1. czytelnik pisze:

    Czy osoba, która utraci nagle wszystkie oszczędności na giełdzie, a wcześniej była w pełni realizującą SV osobą w momencie krachu giełdowego automatycznie przestaje nią być?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s