Jeszcze raz o zdejmowaniu kapelusza w pomieszczeniach

O tym napisał Pan Paweł: Czy można prosić o uściślenie? W jaki sposób stosuje się powyższą zasadę w budowlach, które składają się z dużej zadaszonej przestrzeni, z której wchodzi się do konkretnych lokali (np. w przejściach podziemnych, w halach dworcowych)? Jak zachować się w budynku wyposażonym w szatnię w drodze pomiędzy wejściem, a szatnią? Co z klatkami schodowymi w kamienicach?
W zasadzie zdejmujemy kapelusz wtedy, gdy wchodzimy na teren, który przynależy budynkowi. I tak np. w ogródkach kawiarenek na świeżym powietrzu zdejmuje kapelusze i siadamy przy stoliku.

Pan Paweł ma jednak rację wyrażając swoje wątpliwości. W budowlach opisanych przez niego możemy zdejmować kapelusz dopiero po wkroczeniu do opisanych lokali. Możemy też iść w kapeluszu klatką schodową (ale nie np. w operze). Wchodząc jednak do lokalu posiadającego szatnię (np. idąc do restauracji hotelowej przez hotel) zdejmujemy kapelusz po przekroczeniu drzwi do budynku.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zdejmujmy kapelusz.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mowa ciała i zmiana miejsca, Ubiór i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Jeszcze raz o zdejmowaniu kapelusza w pomieszczeniach

 1. czytelnik pisze:

  chciałem się spytać jak savoir vivre odnosi się do idei komunistycznej i oskarżeń o bycie burżuazyjną nadbudową? w dzisiejszych czasach do idei oburzonych protestujących przeciw koncentracji bogactwa w ręku 1 % populacji? czy ktoś kto ma takie poglądy (ja nie mam) może uprawiać sv czy go to wyklucza z tego grona ludzi?

 2. Skrajna lewica odrzuca savoir vivre. Nie ma zatem tego problemu.

 3. czytelnik pisze:

  bardzo dziękuję za odpowiedź.

 4. Marysia pisze:

  W dzisiejszych czasach moda się rozszerza i mężczyźni noszą niekoniecznie klasyczne kapelusze, które łatwo zdjąć jak cylinder czy fedora. Wystarczy popatrzyć na Boy’a George’a czy Eltona Johna i ich wymyślne nakrycia głowy zawstydzające nieraz damskie toczki. Jeżeli taki kapelusz jest specjalnie mocowany do głowy, a nie tylko na nią nałożony sytuacja może być już bardziej skomplikowana. Jest on także elementarną częścią stroju a nie dodatkiem. Żyjąc w czasach równouprawnienia powinniśmy być przygotowani i na takie sytuacje.

 5. Pani Marysi: podręczniki mówia: artystom wolno wiele, ale tylko artystom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s