Jeszcze raz o zdejmowaniu kapelusza w pomieszczeniach

O tym napisał Pan Paweł: Czy można prosić o uściślenie? W jaki sposób stosuje się powyższą zasadę w budowlach, które składają się z dużej zadaszonej przestrzeni, z której wchodzi się do konkretnych lokali (np. w przejściach podziemnych, w halach dworcowych)? Jak zachować się w budynku wyposażonym w szatnię w drodze pomiędzy wejściem, a szatnią? Co z klatkami schodowymi w kamienicach?
W zasadzie zdejmujemy kapelusz wtedy, gdy wchodzimy na teren, który przynależy budynkowi. I tak np. w ogródkach kawiarenek na świeżym powietrzu zdejmuje kapelusze i siadamy przy stoliku.

Pan Paweł ma jednak rację wyrażając swoje wątpliwości. W budowlach opisanych przez niego możemy zdejmować kapelusz dopiero po wkroczeniu do opisanych lokali. Możemy też iść w kapeluszu klatką schodową (ale nie np. w operze). Wchodząc jednak do lokalu posiadającego szatnię (np. idąc do restauracji hotelowej przez hotel) zdejmujemy kapelusz po przekroczeniu drzwi do budynku.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zdejmujmy kapelusz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mowa ciała i zmiana miejsca, Ubiór i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Jeszcze raz o zdejmowaniu kapelusza w pomieszczeniach

 1. czytelnik pisze:

  chciałem się spytać jak savoir vivre odnosi się do idei komunistycznej i oskarżeń o bycie burżuazyjną nadbudową? w dzisiejszych czasach do idei oburzonych protestujących przeciw koncentracji bogactwa w ręku 1 % populacji? czy ktoś kto ma takie poglądy (ja nie mam) może uprawiać sv czy go to wyklucza z tego grona ludzi?

 2. Skrajna lewica odrzuca savoir vivre. Nie ma zatem tego problemu.

 3. czytelnik pisze:

  bardzo dziękuję za odpowiedź.

 4. Marysia pisze:

  W dzisiejszych czasach moda się rozszerza i mężczyźni noszą niekoniecznie klasyczne kapelusze, które łatwo zdjąć jak cylinder czy fedora. Wystarczy popatrzyć na Boy’a George’a czy Eltona Johna i ich wymyślne nakrycia głowy zawstydzające nieraz damskie toczki. Jeżeli taki kapelusz jest specjalnie mocowany do głowy, a nie tylko na nią nałożony sytuacja może być już bardziej skomplikowana. Jest on także elementarną częścią stroju a nie dodatkiem. Żyjąc w czasach równouprawnienia powinniśmy być przygotowani i na takie sytuacje.

 5. Pani Marysi: podręczniki mówia: artystom wolno wiele, ale tylko artystom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s