Wielka wpadka Obamy

Ten porblem zgłosiła Pani Lucyna: Szanowny Panie, chciałabym usłyszeć Pana opinię na temat sytuacji ciekawej z punktu wiedzenia dyplomacji i sv. Chodzi o nieudany toast prezydenta USA podczas bankietu z królową Anglii. Prezydent zaczął przemawiać i zasygnalizował, że wznosi toast za królową i ni z tego ni z owego dały się słyszeć pierwsze takty „God save the Queen”. Niezrażony Obama kontynuował przemowę, którą zakończył słowami „Za królową!” i wzniesieniem kieliszka. Wszyscy oczywiście już wstali (do hymnu), ale nikt, za przykładem królowej, nie wzniósł kieliszka. Obama stał chwil kilka jak do toastu, reszta, jak zaklęta i całkowicie obojętna na Obamę, do hymnu. Cała sytuacja wygląda na wyreżyserowane wpuszczenie Obamy w maliny, bo z jakiej racji hymn miałby przerywać przemowę prezydenta, szczególnie, jeśli jeszcze przed hymnem zaznaczył, że wznosi toast? Pytanie, jakie mi się nasuwa to, to czy taka sytuacja była do uratowania?

Krótki film: https://www.youtube.com/watch?v=pNRXGRFJdDY

Jestem głęboko przekonany, że była to wielka wpadka Obamy.

Dlaczego?

Bo przy takich spotkaniach są szczegółowe scenariusze, które mają obie strony. W scenariuszu musiał zatem być hymn i ściśle określenie kiedy on będzie grany.

Niezależnie jednak od wszystkiego prezydent Obamy po usłyszeniu pierwszych taktów hymnu powinien natychmiast odstawić kieliszek i przybrać postawę zasadniczą.
Jego zachowanie w tym momencie jest niezrozumiałe. Postawiłbym hipotezę, że podyktowała je skrajna arogancja.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Protokół dypolomatyczny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Wielka wpadka Obamy

 1. sylwester pisze:

  Wcale nie jest oczywiste, że mamy do czynienia z wpadkę, Obama to nie Komorowski, który staje na krześle. Bardziej mamy tutaj przepychanką i próbę sił.

  Brytole chcieli dać Obamie psztyczka w nos – przerwać mu wypowiedź. Obama odpowiedział plaśnięciem – przemawiał podczas hymnu.

  To wideo jest chyba z 2011 roku i wtedy prasa mówiła bardziej o Królowej, próbującej upokorzyć (humiliate) Obamę.

 2. dude pisze:

  Pamiętam, że polska telewizja podała, że na bankietach na brytyjskim dworze tylko królowa może wznosić toast. Nie wiem jaka jest akurat tutaj prawda…

 3. Marcin pisze:

  Z jednej strony ma Pan rację – z pewnością Prezydent Obama otrzymał wcześniej scenariusz, w którym był wpisany hymn, ale proszę zwrócić uwagę, że hymn rozpoczyna się po jakichś 10 sekundach od rozpoczęcia wystąpienia. Nie znamy dokładnych okoliczności bankietu, ale łatwo można się domyślić, że Obama był najważniejszym gościem Królowej. Wydaje się zatem, że prawidłowość szczegółowej realizacji programu, kóry można było na bieżąco skorygować, jest mniej istotna od samopoczucia honorowego gościa. Wpadki się zdarzają, ale chyba gospodarze powinien zadać o to, żeby nie zostały one zauważone (nie było to wszakże celowe urażenie gospodarzy, przeciwnie). Dziwi mnie również, że hymn zaczyna być grany bez żadnego rodzaju zapowiedzi np. „proszę państwa o powstanie”. W Polsce zwykle taka zapowiedź poprzedza hymn, aby wszyscy zdążyli przyjąć godne postawy.

 4. Myślę, że wszystko było perfekcyjnie, ale oczywiscie mogło się zdarzyć, że hymn zaczęła po prostu grać orkiestra nie wtedy, gdy było trzeba. Niezależnie od wszystkiego. Gdy zaczęto grać hymn Obama powinien zamilknąć.

  Sądzę, że jednak to był pokaz pychy i arogancji.

 5. czytelnik pisze:

  moim zdaniem kierują Panem poglądy polityczne – podświadomie.wielokrotnie pisał Pan o konieczności dobrego poczucia gościa, zwłaszcza najważniejszego.

 6. Alexandra pisze:

  Alez nie, on myslal, ze to soundtrack do jego toastu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s