Savoir vivre i życie seksualne

Taki problem zgłosił Pan: Norbert N.: Zdecydowałem się zadać Panu to pytanie, zdając sobie sprawę, że jest kontrowersyjne, ale nigdzie nie mogłem znaleźć żadnych informacji na ten temat, a przyglądałem polsko- oraz anglojęzyczny Internet oraz literaturę przedmiotu w tej sprawie. Mam nadzieję, że nie złamię regulaminu Pańskiego bloga pytając o tę kwestię.
Chciałbym się dowiedzieć, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób, etykieta oraz zasady savoir-vivre odnoszą się do kwestii intymnych między dwojgiem ludzi, w szczególności do sfery seksu. Czy w ogóle możemy mówić o savoir vivre na płaszczyźnie erotycznej między ludźmi, czy raczej tego problemu nie poruszamy w zakresie sztuki życia i dobrych manier? To jest pytanie ogólne. Jeśli zdecyduje się Pan na nie odpowiedzieć, wówczas pozwolę sobie zadać pytanie konkretne.

Wprost na temat „seksualny” etykieta mówi niewiele: tego tematu nie podejmujemy w towarzystwie; nie dokonujemy żadnych aktów seksualnych o zabarwieniu seksualnym czy podtekście seksualnym w towarzystwie (np. nie klepiemy po pupie żony, nie mówiąc już o innych kobietach, na przyjęciu); nigdy nikomu żaden sposób nie zdradzamy z kim, kiedy i jak. Od wieków święta była zasada: „nie kompromitujemy damy:”.

Savoir vivre to sztuka życia, którą stosujemy dosłownie w każdej sytuacji, a więc i w życiu seksualnym. Stosujemy tu ogólne zasady: zawsze wszystko robimy z klasą i szlachetnie. Stosując się do zasad savoir vivre zawsze mylimy o drugim, o jego potrzebach, radościach i o tym, by mu w żaden sposób nie sprawić przykrości.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Savoir vivre i życie seksualne

  1. Rico pisze:

    Po prostu życie seksualne wg savoir vivre powinno być najwyższej jakości 🙂

  2. Paweł pisze:

    Czy życie seksualne należy prowadzić według własnych upodobań i połączyć to z zasadą SV, jaką jest sprawianie przyjemności drugiemu człowiekowi, bycie dla niego dobrym i wspaniałomyślnym?

  3. Panu Pawłowi: tak jest.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s