Czy goście powinni przychodzić do nas z własnym jedzeniem

Ten problem nakreśliła Pani Katarzyna: Chciałabym poznać Pana opinię na temat nieformalnych spotkań ze znajomymi – Czy należy podczas nich serwować jedzenie? Moje wątpliwości dotyczą następujących zachowań:
Para znajomych nr 1 podczas spotkań w ich domu po poczęstowaniu nas herbatą albo proponuje wspólne wyjście do lokalu, albo zamówienie jedzenia do domu. Każdy płaci za siebie.
Para znajomych nr 2 przed spotkaniem uprzedza, żeby przynieść dla siebie coś do jedzenia i picia, oni zapewnią tylko kawę/herbatę/wodę mineralną.
Jak Pan ocenia takie zachowanie? Czy „zmuszanie” gości do zamawiania i płacenia za posiłek będąc w gościach lub przynoszenia własnego jedzenia w gości jest taktowne?
Czy może gospodarz nie ma wcale obowiązku zapewnić znajomym podczas luźnego spotkania żadnego poczęstunku (Przez poczęstunek mam na myśli: drobne przekąski, lekka niewyszukana kolacja np. w postaci chociażby kanapek/tartinek).

Jeśli nie stać nas na poczęstowanie czymkolwiek gości, a zapraszamy tylko bliskich przyjaciół takie zachowania uchodzą. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to skrajne sproletaryzowanie, które normalne jest tylko dla biednej braci studenckiej.

Już lepiej i bardziej z klasa jest takie rozwiązanie, że jeśli jest nas grono przyjaciół złożone z pięciu par i mamy mało pieniędzy, to każda para robi jedno przyjęcie dla pozostałych i koszty tych pięciu przyjęć są dla każdej pary takie jak koszty pięciu przyjęć składkowych (każda para płaci za jedno).

W świecie savoir vivre jest tak, i tylko tak, że jak zapraszamy gości to zapewniamy im wszystko, co podczas takiego spotkania powinno być zapewnione.

Najtańsze przyjecie to przyjecie typu herbata. Podajemy na nim herbatę, ciastka, kanapki i wina deserowe.

Możemy zorganizować przyjecie bufetowe, gdzie na jednym stole są zimne i gorące zakąski, ze dwa drugie dania i zupa w wazie, ciastka, trunki, kawa, herbata oraz talerze i sztućce (liczbę zakąsek i dań można ograniczyć do pewnego minimum, ale to jednak nie będzie już to). Zaproszeni goście podchodzą sobie do tego stołu, nakładają co chcą na talerze i jedzą w różnych miejscach (stojąc lub siedząc).
Najbardziej wystawny jest obiad zasiadany przy stole. Najtańsze są przyjęcia typu lampka wina i koktajli, ale je organizuje się w środku dnia.

Jeśli robimy takie całkowicie nieformalne spotkanie musimy tylko zadbać, by goście nie byli głodni i spragnieni. Gościnność, która jest nie tylko starą cnotą Polaków, ale również cnota savoir vivre nakazuje nam jednak, aby był jak najwięcej różnych pikantnych i słodkich smakołyków i by wszyscy byli również kulinarnie na takim spotkaniu usatysfakcjonowani.

Wspomniane przez Panią Katarzynę pary zachowują się jak np. przeciętni Norwegowie. To jednak był jeszcze niedawno prosty i biedny lud, a i kultura skąpstwa jest tam zbudowana na protestanckim (drobnomieszczańskim) etosie dorabiania się, w tym przez maksymalną oszczędzanie na wszystkim.
Jedną z cnót savoir vivre jest wielmożność, przeciwieństwo opisanych postaw, która nakazuje nie żałować nakładów, na to by wszystko było z klasą, elegancko i pięknie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjmowanie gości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czy goście powinni przychodzić do nas z własnym jedzeniem

  1. Justyna pisze:

    To już do tego doszło? Kiedyś szczytem chamstwa było podanie paluszków lub innych kupionych w najbliższym sklepie przekąsek. Dziś są pomysły, żeby goście sami przynosili sobie jedzenie! O tempora! O mores!

  2. Marianna Turlejski pisze:

    Mam watpliwosci w pewnej kwestii. Moja znajoma gdy ja zapraszam na obiad-przyjecie zawsze chce cos przyniesc czy ciasto czy salatke, uwaza ona ze tak wypada. Ja uwazam inaczej, jasli ja kogos zapraszam to chce zeby w kazdym calu ta osoba czula sie gosciem. Poza tym regularnie przychodzi bez meza, bo on „nie lubi towarzystwa”. jest to dla mnie irytujace?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s