Czy savoir vivre pozwala się opalać?

Ten problem zgłosił Pan Dude: Panie Doktorze, ponieważ nadchodzi lato chciałbym poruszyć temat opalania się. Jak savoir vivre zapatruje się na tę kwestię obecnie? Kiedyś opalony chodził proletariat, a kto mógł to unikał opalenizny. A dzisiaj? Czy coś się zmieniło tu? Czy bladość nadal jest bardziej szlachetna?

Nikt już od nikogo nie wymaga bladości. Obowiązuję jednak estetyka. Nie każdemu opalenizna pasuje. Nie każda opalenizna jest do przyjęcia. Sama twarz spalona słońcem przy bladym ciele, nierównomierna opalenizna, zaczerwieniona skóra, ślady po koszulkach, ramiączkach itp. nie przystoją czlowiekowi savoir vivre.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wygląd. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czy savoir vivre pozwala się opalać?

 1. jdas pisze:

  Należy jednak zauważyć, że w czasach gdy opalenizna nie była pożądana i ludzie chronili się przed słońcem, nie było jakoś tylu przypadków czerniaka i innych chorób wywołanych nadmiernym wystawianiem się na promieniowanie UV. Zachowania s-v przyczyniały się więc do chronienia swojego zdrowia. Ponadto skóra wystawiona na promieniowanie słoneczne znacznie szybciej się starzeje.
  Chciałbym jednak również zauważyć, że trudno jest uniknąć nierównomiernej opalenizny. Nawet jeżeli nie lubimy się wystawiać na słońce to, czy tego chcemy czy nie, twarz i dłonie się opalą, a pozostała część ciała pozostanie blada. Czy taka nierównomierna opalenizna też będzie sprzeczna z s-v? A jeżeli tak to jakie są możliwości jej uniknięcia. Oczywiście rozsądne i nie budzące zdziwienia otoczenia. Nikt nie będzie przecież chodził latem w rękawiczkach (chociaż kiedyś ludzie to robili, zwłaszcza kobiety).

 2. Lucy pisze:

  @jdas, moim zdaniem to trochę wydumany problem. Tak samo, jak wystawiamy się na słońce w zimie, tak samo robimy to w lecie… Jeśli ktoś lubi poleżeć, wygrzewając się w letni dzień, to niechże to robi, byle z umiarem, żeby, jak stwierdził Autor bloga, nie prezentować później światu czerwonej, spalonej skóry…

 3. Wojtek pisze:

  Opalamy się bez ubrania i wtedy nie mamy nierównej opalenizny.

 4. Małgorzata pisze:

  Przecież wystarczy krem z wysokim filtrem UV.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s