Dlaczego minister jest wyżej niż poseł?

Ten problem zgłosił Pan Jakub: Z czego wynika wyższość funkcji ministra? Minister to mianowany urzędnik, poseł – przedstawiciel narodu wybierany przez obywateli. Rozumiem, że minister może mieć większą władzę faktyczną, ale czy to wpływa na hierarchię savoir vivre?

Minister w procedencji jest o wiele wyżej niż poseł – patrz

http://pl.wikipedia.org/wiki/Precedencja_w_Polsce#Precedencja_stanowisk_umocowanych_konstytucyjnie_i_kierowniczych_pa.C5.84stwowych

Minister jest posłem wybranym przez posłów, sługą narodu w danej dziedzinie – wykonawcą woli narodu – realizuje z założenia konstytucję, która zawiera wolę narodu, a nie to, co stanową posłowie w zwykłym sejmie. Posłowie tez muszą respektować konstytucje, choć teoretycznie, gdy zgadza się ze sobą ich 66% mogą ją zmienić. Taka zmiana powinna być jednak zatwierdzona w referendum.

To oczywiście teoria, praktyka jest od niej daleko.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Precedencja, Protokół dypolomatyczny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dlaczego minister jest wyżej niż poseł?

  1. Felek pisze:

    Panie Doktorze,
    jak Pan się odniesie do „manier” Andrzeja Dudy w trakcie kampanii. Nic do niego nie mam, pytanie nie ma charakteru politycznego, jedynie z punktu widzenia SV. Otóż w kilku miejscach można znaleźć ujęcia, jak prezydent-elekt je trzymając nóż w lewej, a widelec w prawej ręce, oraz łyżkę w lewej ręce. Andrzej Duda jest osobą leworęczną, czy jednak pomimo tego nie powinien nauczyć się używać sztućców tak, jak należy (np. praworęczni jakoś uczą się trzymać w lewej rece widelec)?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s