Maniery Andrzeja Dudy

Problem zgłosił Pan Felek: Jak Pan się odniesie do „manier” Andrzeja Dudy w trakcie kampanii. Nic do niego nie mam, pytanie nie ma charakteru politycznego, jedynie z punktu widzenia SV. Otóż w kilku miejscach można znaleźć ujęcia, jak prezydent-elekt je trzymając nóż w lewej, a widelec w prawej ręce, oraz łyżkę w lewej ręce. Andrzej Duda jest osobą leworęczną, czy jednak pomimo tego nie powinien nauczyć się używać sztućców tak, jak należy (np. praworęczni jakoś uczą się trzymać w lewej ręce widelec)?

Taki bardzo współczesny savoir vivre dopuszcza, aby leworęczni jedli lewą ręką. Tradycjonaliści (ja do nich też należę) jednak patrzą na to krzywo uznając, że leworęczny z klasa nauczyłby się praworęczności. W moim pokoleniu w młodości wszyscy leworęczni przechodzili na praworęczność i zyskiwali tylko na tym, bo byli oburęczni i np. przy złamaniu ręki nie mieli takich kłopotów jak praworęczni.

Uznanie savoir vivre za swoją sztukę życia, szacunek do obyczaju i tradycji skłoniłoby Pana Dudę do opanowania praworęczności.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Elegancja, Stół. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Maniery Andrzeja Dudy

 1. xyz pisze:

  To dyskryminacja ludzi leworęcznych. Przy każdym stole jest dość miejsca dla każdego, a nóż do ryby, czy widelczyk do ciasta to elementy, z których umiemy – leworęczni – z klasą wybrnąć.

 2. Felek pisze:

  Jak już jesteśmy przy tym temacie, to Pan Duda przyłapany na tym, że widelec trzyma w prawej a nóż w lewej ręce, z czego poczyniono mu zarzut, skomentował tak: „tak mi wygodnie, będę trzymał sztućce jak mi się podoba”. Ok, gdyby był osobą prywatną, zgadzam się. Jednak wydaje mi się, że od osób publicznych oczekujemy więcej. Jak nie umie jeść – niech nie je publicznie… po prostu sprawia złe wrażenie, i tyle. Nie jestem przeciwko niemu, nawet na niego głosowałem, tym bardziej rażą mnie takie maniery.

 3. Aleksandra P. pisze:

  Po obejrzeniu poniższego wywiadu jakoś nie wyobrażam sobie aby rodzice pana Dudy, skądinąd profesorowie, zmuszali syna do nauki praworęczności. Bije od nich niesamowity spokój i ciepło. Polecam obejrzeć całość:
  http://www.deon.pl/religia/wiara-i-spoleczenstwo/art,1006,w-jakiej-rodzinie-wychowywal-sie-andrzej-duda-video.html

 4. Alelala pisze:

  Panie Doktorze, a co Pan na to: http://www.fakt.pl/polityka/andrzej-duda-rozpoczal-kampanie-prezydencka-w-dudobusie-na-mazowszu,artykuly,523068,1,1,1.html
  Tutaj kandydat na prezydenta naruszył chyba wszystkie zasady etykiety. Nie dość, że sztućce trzyma na odwrót, to jeszcze są one plastikowe, i ten przydrożny bar… A może ja jestem przewrażliwiona? Czy Pan też uważa, że A. Duda przekroczył granice dobrego smaku?

 5. Kasia pisze:

  Cytat ze strony leworecznosc.pl:
  Dziś, na szczęście, powszechnie wiadomo już, że przestawianie leworęcznego dziecka na pisanie prawą ręką jest bardzo szkodliwe. Przy przestawieniu się z wrodzonej leworęczności na praworęczność mózg nie zmienia jednocześnie dominującej półkuli, tylko przeciąża półkulę, która nie jest dominująca. Dziecko opanowuje świat jako osoba praworęczna, ale przeżywa go jak osoba leworęczna. Bezpośrednimi skutkami przestawienia z lewej reki na prawą mogą powodować: zaburzenia pamięci, koncentracji, zaburzenia mowy, trudności w czytaniu i poprawnym pisaniu (dysleksja, dysortografia, dysgrafia).

  Co ty na to?

 6. teeoth pisze:

  Złe trzymanie widelca jest najmniejszy z grzechów p. Dudy. Na zaprzysiężeniu pojawił sie w garniturze biurowym(„wole roboczym”), to samo na uroczystej Mszy i objęcjiu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Odpowiednimi strojami były żakiet/garnitur żakietowy(morning suit) i mundur galowy. Jeszcze gorszy jest zwyczaj całowania po rękach kobiet, a nawet dziewczynek, które nie wykonuja żadengo gestu oznaczając ich chęć do bycia całowanymi. Ciemny Lud jest zachwycony(zwolennicy PiSu są zachwyceni nawet, gdy prezydent postępuje wbrew KKK czy pojawia się na mszach prawosławnych – pomimo bycia żarliwym katolikiem) – tymczasem dla mnie jest to nie tylko chamstwo, co wręcz pedofilia na wizji. Boleśnie obnarza nieznajomośc zasad savoir-vivre w dzisiejszym społeczeństwie i katastrofalny upadek pozycji kobiety. Sądzę, że kiedyś ojciec całowanej dziewczynki, mąż całowanej byłej pierwszej damy(p. Bronisław Komorowski) czy mężczyzna p. Szydło – wszyscy wyzwali by Pana Dudę na pojedynek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s