Napiwek na koniec pobytu

Ten problem sformułowała Pani Anna: Szanowny Panie Doktorze,
mam pytanie, dotyczące napiwku. Wyobraźmy sobie sytuację, w której przebywam na wczasach w pensjonacie. W trakcie pobytu korzystam z obiadów, kolacji, które są dodatkowo płatne (śniadania są w cenie pokoju). Odpłatność za w/w dopisywana jest do pokoju, tzn rozliczamy się przy wymeldowaniu. Z reguły obsługuje nas zamiennie dwóch kelnerów. Po zakończonym pobycie rachunki regulujemy kartą płatniczą. Czy wtedy napiwek wręczamy oddzielnie, gotówką? Czy może lepiej uregulować należność gotówką zamiast kartą wraz z napiwkiem? Czy napiwek wręczamy obydwóm kelnerom?

Obojętna jest forma regulowania całego rachunku. Napiwek zawsze dajemy gotówka.

Możemy codziennie dawać nieduży napiwek. W takiej formie jest on bardziej skuteczny. Przy wyjeździe możemy wręczyć jeden napiwek mówiąc: „Do podziału” Lu jednemu kelnerowi (temu milszemu) dać więcej, drugiemu mniej (to tez będzie miało znaczenie wychowawcze).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Hotel, Restauracja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Napiwek na koniec pobytu

  1. Maria Pina pisze:

    Mój dobry znajomy jest kelnerem; w hotelu, w którym pracuje wszystkie posiłki są wliczone w cenę pobytu (można ewentualnie z nich zrezygnować). Pod koniec wyjazdu, goście którzy są szczególnie zadowoleni z obsługi, zostawiają kopertę z napiwkiem do podziału. Niektórzy dołączają też bilecik z podziękowaniem dla kelnerów.
    Szczerze powiedziawszy nie jestem przekonana co do „wychowywania” kelnerów poprzez wręczanie im mniej lub bardziej hojnych napiwków… Pomyślmy jakie to może mieć skutki dla tego wyróżnionego: może on zostać narażony na jakieś przykrości spowodowane zazdrością kolegów. To zepsułoby atmosferę ich pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s