Butelka wina w prezencie od kapłana

Ten problem zgłosiła Pani Irena Łuczyńska: Proszę o wyrażenie swojej opinii na temat związany z etykietą kapłańską, a konkretnie chodzi mi o to czy wypada starszemu kapłanowi, w tym wypadku zakonnikowi na imieniny ofiarować butelkę wina pośledniego gatunku, konkretnie chodzi o to czy w ogóle wypada. Ja uważam że nie.

Butelka wina jest dobrym, zalecanym przez podręczniki savoir vivre, uniwersalnym prezentem. Może być również prezentem od kapłana i zakonnika. Wino to szlachetny napój, który w świecie savoir vivre pija się normalnie do posiłku.

Co to znaczy „wino pośledniego gatunku”? Musiałbym wiedzieć co to za wino. Jeśli chodzi o to, że miało niską cenę to nie musi oznaczać, ze jest „poślednie”. Na przykład doskonałe wina niemieckie można kupić już za 14-16 zł.

Na prezent powinniśmy kupować raczej takie wina, których nie można kupić w każdym sklepie spożywczym czy monopolowym (a więc kupujemy np. w sklepie, który sprzedaje tylko wina lub np. sklepie z włoskimi towarami). Powinno to również raczej wino powyżej 30 zł za butelkę.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prezenty, W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Butelka wina w prezencie od kapłana

 1. mroovkoyad pisze:

  Faktycznie dobre wino nie musi być drogie. Czytałem o eksperymencie, w którym grupa ludzi próbowała win z różnych półek cenowych i miała je uszeregować wg jakości. Wynik nie wykazał związku między oceną wina a jego ceną. Okazało się, że widząc wyższą cenę, człowiekowi podświadomie trudniej przychodzi krytykowanie danego produktu i vice versa. Nadmienić należy, że w eksperymencie brali udział nie tylko przypadkowi ludzie, ale też kiperzy i handlarze winem.

 2. Paweł pisze:

  A czy mogę poprosić o nazwę tych niemieckich win? Jeśli mówi Pan, że są doskonałe, to z chęcią spróbuję. Moja Babcia kiedyś zrobiło wino jabłkowe i było genialne, chętnie porównam jedne z drugim.

  Tak przy okazji, nasunęło mi się pytanie. Po czym poznać dobre wino? Jakie cechy powinno takie wino posiadać?

 3. Irena łuczyńska pisze:

  Dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii.

 4. Panu Pawłowi: pisałem na tym blogu o niemieckich winach i tym jakie mają napisy, gdy są naprawdę dobre. Proszę zajrzeć pod kategorię „wina”.

 5. Przemysław pisze:

  Panie Doktorze,

  Skoro już jesteśmy przy temacie win,z astanawia mnie jedna kwestia. W jakich kieliszkach należy podawać Prosecco? W kieliszkach do wina białego czy w kieliszkach do szampana?

 6. Panu POrzemysławowi: Ma bąbelki? Ma. a zatem w kieliszkach, które są skonstruowane dla wina z bąbelkami, żeby za szybko nie wylatywały.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s