Savoir vivre i prawo – po raz drugi

Ktoś z Czytelników proponował mi, gdy napisałem, że savoir vivre jest ważniejszy niż prawo, abym podał przykłady sytuacji, w których prawo i savoir vivre rozstrzygają problem odmiennie. Ten problem poruszył też Pan Daniel pisząc: Chciałbym dopytać o inną kwestię z zakresu sv a prawo. Mianowicie, czy można podejmować działania, które są zgodne z sv, ale zabronione przez prawo. Wymierzenie policzka jest przykładem takiego działania. Oczywiście człowiek honoru powinien w inny sposób szukać satysfakcji niż żalenie się prokuratorowi, ale czasy mamy takie jakie mamy.

To jest bardzo dobry przykład. Ja bym go tak uszczegółowił. Na przyjęciu pan X, podpity, łapie panią Y za biust. Pani igrek nie straszy go sądem, ale wymierza mu policzek (i to jest właściwe zachowane, ale niezgodne z prawem). Pan X zaczyna wulgarnymi słowami wyzywać panią Y. Panowie K i Z próbują go usunąć z mieszkania. Pan X się opiera. Panowie K i Z wykręcają mu ręce (czyn bezprawny) i wyrzucają za drzwi.

W Kodeksie honorowym Boziewicza czytamy, ze ten kodeks istnieje miedzy innymi dlatego, ze sądy często są bezradne i działają opieszale.

W naszym życiu mogą się pojawić sytuacje, w których logika chwili nakazuje nam natychmiastowe rozwiązanie problemu.

Pan Daniel miał zapewne na myśli wymierzenie policzka przez mężczyznę mężczyźnie. W pewnych sytuacjach savoir vivre by to podpowiadał.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Savoir vivre na co dzień. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Savoir vivre i prawo – po raz drugi

 1. Mateusz pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  Jestem osobą zajmującą się zawodowo karate. Mam dwa pytania. Po pierwsze, jak tytułowac w oficjalnej korespondencji starszych rangą od siebie (sensei, czyli nauczyciel, lub shihan, czyli mistrz)? Zwrot „Szanowny shihan” brzmi nieco pretensjonalnie. Jaka będzie poprawna forma?
  Po drugie, czy mógłby Pan doktor polecic literaturę z zakresu savoir vivre japońskiego, etykiety dojo, lub podobnych zagadnień, które umożliwiłby rzadsze popełnianie foux pas? Coraz częściej odwiedzają nas zagraniczni shihan i chcemy jak najlepiej wypadac w ich towarzystwie, a niestety wiedza o etykiecie jest w tej chwili w polskim karate przekazywana głównie przekazem ustnym
  Z wyrazami szacunku
  Mateusz

 2. Maddie pisze:

  Panie Doktorze, pracuję w niezbyt dużej firmie, bardzo fajna atmosfera, przyzwoite zarobki, itp. Tylko jeden problem. Otóż firma ma tradycję obchodzenia imienin, kiedy dana osoba ma imieniny (o co pytali na początku), przygotowuje się jej tort, kanapki, ciastka, itp. Dodam, że organizacją tego zajmuje się asystentka zarządu, z pieniędzy firmowych. Zatem solenizant nie ma nic do powiedzenia, po prostu pozostaje mu przyjść, i z uśmiechem przyjąć życzenia. No i właśnie to jest dla mnie problem. Jak się wykręcić od czegoś takiego? Powiedzieć, że nie życzę sobie obchodzenia imienin w pracy? Jak to powiedzieć, aby nie uczynić przykrości szefowi, który ponoć jest inicjatorem tych „prezentów” dla pracowników?

 3. sylwester pisze:

  Czytelnicy bloga pomyślą, że SV reguluje zachowanie meneli na melinie …
  Miejsca, gdzie takie coś, jak wyżej opisane, jest wogóle do pomyślenia, trzeba omijać szerokim łukiem.

 4. Wszędzie, w każdym miejscu może się to zdarzyć, np. w ambasadzie czy przyjęciu z okazji 50-lecia nobliwej firmy.

 5. PPaweł pisze:

  Rzekome przykłady „niezgodności” savoir vivre i przepisów prawa które Pan podał są najzupełniej fałszywe. Kodeks wykroczeń (nieco upraszczając dla skrótu) dopuszcza naruszenie nietykalności osobistej jeżeli zostało sprowokowane, a w obu Pańskich przykładach niewątpliwie prowokacja nastąpiła.
  Ponadto skandaliczne jest przeciwstawianie bycia człowiekiem honoru i – cóż za pogardliwe słowo, to ma być zgodne z savoir-vivre? – „żalenia się” prokuraturze. Toż to jakieś knajackie pojmowanie „honoru”, czyżby odwoływanie się do instytucji państwowych było czynem niegodnym?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s