Autorytet w firmie spoza hierarchii służbowej

Ten problem zgłosił Pan Kazimierz Krynicki: A czy w pracy zasada wagi szczebla służbowego jest bezwzględna czy ma wyjątki? Przykładowo, jest osoba najważniejsza lat 30 i dużo od niej starsza osoba jej podwładna, która ma 50-60 lat i w otoczeniu pracowników pracujących w jednym budynku, na jednym piętrze, tak naprawdę to ona – ta starsza osoba – ma prawdziwy autorytet, wiedzę, ale np. nie jest tak ambitna, nie ma już tyle siły, żeby pracować na wyższym stanowisku, wymagającym większej energii? Wtedy i tak zawsze ważniejszy jest ten, kto jest formalnie wyżej, czy są pewne wyjątki dla tego typu nestorów?

Zasadniczo w pracy funkcjonuje hierarchia służbowa. Może jednak oczywiście się zdarzyć, że pracownicy (i szef) uznają autorytet np. najstarszego pracownika, który w tej firmie pracuje od jej powstania i ma największe doświadczenie. Uznawanie takie autorytetu należy do tzw. obyczajów firmy, które rodzą się spontanicznie i powinny być akceptowane przez kierownictwo (o ile oczywiście nie zakłócają prawidłowego funkcjonowania firmy).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Etykieta biznesu (nstytucji). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Autorytet w firmie spoza hierarchii służbowej

  1. Karol pisze:

    No dobrze, a co w sytuacji jeszcze bardziej nietypowej chociaż, wbrew pozorom, nie aż tak rzadkiej… Szef i właściciel filmy ma lat 23 (udany start-up IT), zespół liczy dwudziestu etatowych pracowników, wśród nich jest „pani Władzia” lat 60, która jest księgową a w życiu prywatnym babcią, której wnuki są niewiele młodsze od właściciela. Czy nawet wówczas relacje pracownik – szef według etykiety kształtują się ściśle hierarchicznie, czyli że szef jest bezwzględnie i w każdej sytuacji ważniejszy od szeregowego pracownika?

  2. Panu Karolowi: szef jest zasze ważniejszy od pracownika, ale szef z klasą będzie ze szczególnym szacunkiem, w sytuacjach, które nie będą w sprzeczności z interesem firmy, traktował takie panie Władzie ze szczególnym szacunkiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s