Kto kogo zaprasza do grona znajomych

Ten problem zgłosiła Pani Maria ustosunkowując się do jednego z wpisów: W związku z powyższą odpowiedzią mam pewne wątpliwości luźno dotyczące tematu. Czy to kobieta powinna zapraszać mężczyznę, który jest w podobnym wieku, do grona znajomych, czy mężczyzna kobietę? Czytałam gdzieś, że należy tutaj zastosować zasadę precedencji – kobieta zaprasza mężczyznę. W innym artykule natomiast jest napisane, że sytuacja ma być podobna do przedstawiania się, czyli mężczyzna inicjuje zdarzenie. Jak to powinno wyglądać? Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Nie spotkałem się jeszcze z tak postawionym problemem. To nowy problem. Wszystkie nowe problemy rozwiązujemy w ten sposób, ze przenosimy zasady dotyczące sytuacji mających miejsce już od dawna. I tak np. zasady dotycząc pisania e-maili bierzemy z zasad dotyczących korespondencji papierowej.

Tak wiec zapraszanie do grona znajomych to jak zapraszanie do kina i jak zapraszanie np. do stolika w restauracji. Zawsze robił to mężczyzna.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii W internecie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Kto kogo zaprasza do grona znajomych

 1. Jan pisze:

  Nie zgadzam się z takim postawieniem sprawy. Istnieje ryzyko wiecznego milczenia. Mężczyzna z jakichś względów się nie odezwie, kobieta przez wzgląd na zasady również. Są ludzie nieśmiali, którzy czekają, aż ktoś zrobi do nich pierwszy krok, zawsze może się okazać, że czekają Ci dwoje. Żadne nie wykona pierwszego kroku i stracą szansę na coś wspaniałego. Myślę, że okazji do poznania człowieka nie warto ubierać w zasady do tego umowne. Jak to czujesz to dzwoń, pisz, mów…

 2. Wladek pisze:

  Panie Doktorze,

  Zaproszono mnie na spotkanie nieoficjalne (być może półoficjalne). Być może problemem jest jednak miejsce i okazja. Otóż poszliśmy do „burgerowni”. Pytanie dotyczy czy to zgodne z savoir-vivre i prawidłowe rozwiązanie? Dodam, że nie były to „hamburgery” typu macdonald albo takie z obskurnych bud, które wszyscy znamy z lat dziewięćdziesiątych. Było to jedno z tych miejsc z „artystycznymi rzemieślniczymi burgerami” o cenie zbliżającej się do 40zł za jednego. Do tego oczywiście sałatka i frytki (nic wspólnego z „macdonaldowymi” nie miały).

  Rozumiem konotacje burgerów jako „tanie jedzenie masowe”, do tego bez związku z kulturą europejską ani Polską. Ale czy możemy zaakceptować tę nową falę burgerową i uznać partycypowanie w niej jako uzasadnione? A jeśli nie „biznesowo”, to może chociaż nieformalnie? Jak dobrze pamiętam, Pańskie zasady savoir-vivre to „najwyższa jakość”. I zastanawiam się czy te aktualne burgery już ją spełniają.

 3. Kazimierz Krynicki pisze:

  Panie Doktorze,

  przepraszam, że tak wprost. Ma Pan teraz czas, żeby odpisywać na pytania, czy jak zawsze po urlopie natłok roboty? Nie widzę sensu pisać pytania, gdy ma zginąć w gąszczu innych, na które w ogóle nie padną odpowiedzi.

 4. Mateusz pisze:

  Przypominam o sobie.
  Szanowny Panie Doktorze,
  Jestem osobą zajmującą się zawodowo karate. Mam dwa pytania. Po pierwsze, jak tytułowac w oficjalnej korespondencji starszych rangą od siebie (sensei, czyli nauczyciel, lub shihan, czyli mistrz)? Zwrot „Szanowny shihan” brzmi nieco pretensjonalnie. Jaka będzie poprawna forma?
  Po drugie, czy mógłby Pan doktor polecic literaturę z zakresu savoir vivre japońskiego, etykiety dojo, lub podobnych zagadnień, które umożliwiłby rzadsze popełnianie foux pas? Coraz częściej odwiedzają nas zagraniczni shihan i chcemy jak najlepiej wypadac w ich towarzystwie, a niestety wiedza o etykiecie jest w tej chwili w polskim karate przekazywana głównie przekazem ustnym
  Z wyrazami szacunku
  Mateusz

 5. W pełni wolny będę prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie września. Teraz będzie kolejny wyjazd i nawał przed nim obowiązków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s