Czy to była wpadka Prezydenta?

Ten problem poruszyła Pani Katarzyna: Mam pytanie odnośnie głośnej ostatnio w mediach afery, w której oskarża się Prezydenta Andrzeja Dudę o to, że nie witając się z Premier Ewą Kopacz popełnił faux pas. W mediach powoływano się na specjalistów, którzy potwierdzali, że owszem, jako Prezydent powinien jako pierwszy wyciągnąć rękę. Zastanawia mnie jednak to, czy Pani Premier (jako osoba o niższej randze) nie powinna jako pierwsza do PAD podejść i czekać aż on się z nią przywita?

Pani Katarzyna ma rację. Wpadki Prezydenta nie było. Była natomiast wpadka Pani Premier. Prezydent jest w świetle protokołu dyplomatycznego i to od początku okresu międzywojennego Gospodarzem Polski. Dlatego np. na wszystkich przyjęciach czy to oficjalnych czy prywatnych ma siadać na miejscu gospodarza. Gospodarz stoi (w pomieszczeniach blisko drzwi) i to do niego wszyscy przychodzą, by się powitać lub pożegnać.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Protokół dypolomatyczny i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Czy to była wpadka Prezydenta?

 1. Hime pisze:

  Czy Prezydenta nie obowiązuje zasada wspaniałomyślności?

 2. Aleksandra P. pisze:

  Panie Doktorze,
  z niecierpliwością czekałam na Pana powrót i komentarz do tej sytuacji. Byłabym wdzięczna, gdyby odniósł się Pan do twierdzeń dr Janusza Sibory, tak zwanego znawcy protokołu dyplomatycznego, który komentuje sytuację w ten sposób:

  „W opinii Janusza Sibory, znawcy protokołu dyplomatycznego, to prezydent powinien pierwszy wyciągnąć dłoń w stronę szefowej rządu. Jak wyjaśnił, zasada, zgodnie z którą to kobieta inicjuje uścisk ręki, obowiązuje jedynie w sytuacjach towarzyskich.

  – Tu mamy do czynienia z sytuacją oficjalną. Jest to uroczystość, w czasie której obowiązuje ceremoniał państwowy. W państwie polskim obowiązuje określona precedencja, czyli porządek starszeństwa osób w państwie – podkreślił.

  Jak wytłumaczył, zgodnie z zasadami podczas uroczystości goście przybywają w kolejności od osoby najniższej rangą. – Pan prezydent, jako pierwsza osoba w państwie, kiedy przybywa, wita się z osobami oczekującymi już na niego – powiedział. Te same reguły obowiązują przy pożegnaniu.”

  Źródło: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/andrzej-duda-i-ewa-kopacz-nie-podali-sobie-reki,573444.html

  Oraz:

  „Była to ceremonia państwowa, a więc sytuacja oficjalna, a nie towarzyska. Obowiązują na niej zasady precedencji. Goście przyjeżdżający na taką uroczystość oczekują, że przywita ich gospodarz. Prezydent jest pierwszą osobą w państwie, a premier czwartą. W tej sytuacji to on zawinił. Inicjatywa powinna należeć do niego – powiedział WP dr Janusz Sibora, ekspert ds. protokołu dyplomatycznego. ”

  Źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Duda-i-Kopacz-nie-podali-sobie-dloni-Ekspert-ujawnia-kto-zawinil,wid,17814307,wiadomosc.html?ticaid=1158c9

  Proszę wybaczyć źródła cytatów, ale jedynie media takiego typu cytowały te wypowiedzi. Będę wdzięczna za odpowiedź w tak aktualnym i dzielącym ludzi temacie. A gdyby Pan zechciał zacytować odpowiedni fragment protokołu dyplomatycznego, to byłabym wdzięczna jeszcze bardziej.

 3. Sylwia pisze:

  Niestety, opinie internautów o tym wydarzeniu, jakie można znaleźć w internecie, bardzo jasno pokazują, jak mała jest wiedza o protokole dyplomatycznym w społeczeństwie i związane z tym zachowania.

 4. Jan pisze:

  Czy to znaczy, że do gospodarza domu, prezydenta kraju, miasta, prezesa firmy, ja mam wyciągnąć pierwszy rękę? A co jeśli to kobieta? Jestem mężczyzną, mam 30 lat.

 5. Małgorzata pisze:

  A czy nie uważa Pan, że jednak zachowanie prezydenta było niestosowne, bo gdy pani premier chciała do niego podejść i się przywitać ten po prostu się odwrócił?

 6. zulka pisze:

  Ale przecież sami biegli w temacie mają sprzeczne na ten temat zdanie, tzn. jedni ” biegli” twierdzą, że to p. prezydent popełnił faux pas, więc nie należy się dziwić zwykłym obywatelom, którzy w dodatku po raz pierwszy spotkali się z takim co najmniej
  dziwnym zachowaniem przedstawicieli PAŃSTWA.

 7. Musiałbym to obejrzeć na filmie. Nie widziałem tej sceny.

 8. Wojciech pisze:

  Panie Doktorze,
  Co to znaczy, że nie widział Pan tej sceny? Czy to znaczy, że ocenia Pan zachowanie prezydenta bez znajomości filmu? To jest bardzo dziwne i nie ukrywam, że sporo Pan stracił w moich oczach.

  Tutaj wspomniane zajście:
  http://niezalezna.pl/70488-kopacz-daje-sygnal-media-powtarzaja-duda-sie-nie-przywital-zobacz-jak-bylo-naprawde-wideo (film znajduje się na samym dole artykułu).

 9. Nie muszę oglądać filmu. Wystarczy mi opis sytuacji. Wiem też jak poszczególne osoby powinny się tu zachować.

  Gdybym mógł oceniać tylko na podstawie filmów nie byłoby tego blogu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s