Jak tytułować nauczyciela, który jest dyrektorem i doktorem?

To pytanie zadał Pan Damian Baron: Nie wiem, jak powinienem zwracać się do nauczyciela w liceum, który jest doktorem nauk historycznych i wicedyrektorem szkoły. Czy powinienem mówić „Panie Dyrektorze”, „Panie Profesorze” (tak jak zwyczajowo zwraca się do nauczycieli szkół średnich) czy „Panie Doktorze”, a może częściej używać prostej formy („proszę Pana”)?

Gdy z kimś takim rozmawiamy o sprawach szkoły mówimy „Panie Dyrektorze”, gdy dotyczy to przedmiotu, który naucza „Panie Doktorze”. Tytułów tych używamy tylko na początku i na końcu rozmowy. W jej trakcie mówimy „Pan”.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Tytułowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak tytułować nauczyciela, który jest dyrektorem i doktorem?

  1. Mateusz Karol Ka pisze:

    Hm.. Zastanawia mnie tytułowanie „Panie Doktorze” w stosunku do przedmiotu nauczanego w szkole średniej. W liceach nauczają głównie osoby z tytułem magistra, ale — podług przedwojennej tradycji, kiedy osoba pracująca jako nauczyciel w szkole miała tytuł „profesora gimnazjum/liceum” (odpowiednik dzisiejszych uprawnień pedagogicznych) — zwyczajowo tytułuje się ich w szkole mianem profesorów. To dość osobliwa sytuacja, kiedy do wszystkich nauczycieli w danej szkole mówi się „panie profesorze/pani profesor” i nagle jedna osoba nazywana jest „panem doktorem”. Wydaje mi się, że tytuł naukowy dra nie ma znaczenia w szkole niższej, taki nauczyciel powinien być tytułowany, jak inni nauczyciele, profesorem, a dopiero w przypadku pracy w szkole wyższej bądź jakichś wystąpień jako przedstawiciel nauki stosowne jest używanie tytułu dra.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s