Jak się zwracać do transseksualisty?

Ten problem zgłosiła osoba podpisująca się jako Zagranicznik: Mam pytanie odnośnie etykiety, które może w Polsce nie stanowi większego kłopotu natomiast za granica, zwłaszcza na tzw. Zachodzie sprawa może być bardzo „gardłowa”. Jak traktować osoby transseksualne / transgender w savior vivre ? Jak się do takich osób zwracać, ewentualnie czy wypada zapytać czy życzą sobie by mówić „Pan”, czy „Pani” itp ?

A skąd wiemy, że to transseksualista? Jeśli mamy jakieś problemy (nie potrafimy rozpoznać płci) możemy tak się wypowiadać, by pomijać zarówno formę „pan” jak i formę „pani”. Mamy też wybór następujący do kogoś w garniturze mówimy „pan”, a do kogoś w sukience „pani”. Jeśli sprostuje zmieniamy formę.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień, Tytułowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak się zwracać do transseksualisty?

  1. Maria pisze:

    Szanowny Panie Doktorze,
    W jaki sposób, według zasad sv, powinno się zwracać dziecko do małżonka swojego rodzica (tego, który nie jest jego rodzicem). Spotkałam się z nazywaniem takiej osoby ciocią/wujkiem, panią/panem lub mówieniem po imieniu, ale te formy wydają mi się niestosowne. Kiedyś mówiło się macocha lub ojczym, ale teraz to się źle kojarzy. Dziwne dla mnie jest również nazywanie ciocią/ wujkiem znajomych rodziców. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s