Tytułowanie w szkole

Pan Jasza zgłosił takie problemy: Zwracam się do Pana z kilkoma pytaniami. Pierwszym z nich jest jedno, którego być może Pan nie zauważył. Podałem je pod dyskusją na temat tytułowania pracowników liceów. Mianowicie, konkluzja była taka, iż należy używać tytułów zgodnych z faktycznym stanem. Co jednak zrobić, gdy etykieta danej instytucji wymaga zwracania się do pracowników „profesorze”? (jeden z czytelników przywołał przedwojenny zwyczaj z którego to się wywodzi). Jeśli będziemy również tak mówić do doktora, to z jednej strony docenimy jego osiągnięcie, ponieważ będzie „wyróżniał się” od „magistrów-profesorów”, ale też z drugiej strony będzie wyglądało to groteskowo, że osoba, która ma najwyższy stopień jest nazywana tylko doktorem, a cała reszta „profesorami”.
Druga sprawa dotyczy również tytułowania. Mianowicie, jak należy zwracać się do doktoranta? O ile w sytuacjach kontaktów „oko w oko” wydaje się naturalne mówienie „proszę Pana/Pani”, to jakiego zwrotu należy używać w oficjalnej korespondencji? Czuję, iż wypadałoby jakoś docenić rozwój tej osoby, ale nie mam pojęcia jakiego zwrotu użyć.

Osoby utytułowane tytułujemy ich tytułami chyba, że w danej instytucji (środowisku) przyjęto inaczej. Obyczaj przyjęty w danej instytucji mamy obowiązek, według savoir vivre, honorować.
Jeśli w danej szkole tytułuje się nauczycieli „profesorze” to doktora będziemy tak samo tytułować.

Szkoła nie jest placówką, w której tytuły naukowe są, tak jak n uczelni, decydujące. Nie jest to bowiem placówka naukowa.
Doktorantów nie tytułujemy jakoś inaczej niż innych magistrów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii W szkole i na uniwersytecie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s