Właściwy ubiór czy skrajny formalizm

Ten problem zgłosił Pan Paweł: Zgadzam się, że środowisko naukowe powinno prezentować sobą pewne wartości, także kulturalne. Nie można jednak popadać w skrajność. Fizyk noblista Richard Feynman, któremu chyba nie sposób zarzucić, że przynosił wstyd światowi nauki, znany był ze swojego bezpośredniego podejścia do ludzi. Gdy po odebraniu Nagrody Nobla udał się z wizytą do CERN i stanął w garniturze pod krawatem przed grupą w koszulach i T-shirtach, wręcz podziękował swym gospodarzom za „wyleczenie” go z choroby skrajnego formalizmu, na jaką zapadł z okazji wspomnianej ceremonii. Feynman i naukowcy z CERN to czołówka, więc trudno zarzucać im zaniżanie standardów. Można tu podać jeszcze wiele innych przykładów ludzi wybitnych, którzy niekoniecznie kładli nacisk na bycie w pełni zgodnymi z zasadami savoir-vivre’u. Wydają się one co najwyżej drugorzędnym dodatkiem do etosu naukowca, który skupiać się powinien w pierwszej kolejności raczej na dążeniu do prawdy i ciekawości świata. Jako doktorant powiem więcej – nauka opiera się w ogromnej mierze na stworzeniu środowiska ludzi, którzy pracują razem nad podobnymi problemami i dzielą wspólną pasję. Wprowadzanie zbyt sztywnych relacji między nimi i kładzenie przesadnego nacisku na etykietę zabija naturalność i swobodną wymianę myśli.

Savoir vivre i etykieta niczego nie zabija. Utrudnia życie tylko tym, dla których jest czymś nowym, księżycowym, zupełnie obcym.

Czy środowiska naukowe powinny należeć do społecznych elit?

Oczywiście, że tak.

To jednak oznacza przyjecie filozofii savoir vivre i przestrzeganie etykiety.

Przypomnijmy, ze istotą savoir vivre jest szlachetność. Jeśli naukowcy ją odrzucają jako podstawową wartość ta jak postrzegają siebie?

Zawsze w Europie prowadzący życie intelektualne przyjmowali na siebie obowiązki społecznych elit.

Dziś niewielu te obowiązki chce przyjąć.

Elity zanikają, proletaryzują się, zamykają się w swoich środowiskach zawodowych, a rolę przewodników intelektualnych, moralnych, kulturowych, społecznych przejmują media, a wiec ci, którzy nie spełniają odpowiednich warunków –

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Właściwy ubiór czy skrajny formalizm

  1. M pisze:

    W mojej pracy (naukowej) 95% mężczyzn nosi garnitury. Nie ma to żadnego negatywnego wpływu na relacje czy jakość współpracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s