Jeśli ktoś ma tytuł wojskowy i naukowy

Taki problem zgłosiła Pani Ola: Mam pytanie odnośnie ważności tytułów naukowych i wojskowych. Pracuję w Wojskowym Instytucie Medycznym i nie wiem jak zwracać się do osób, które mają tytuł naukowy mgr, a wojskowy- podpułkownik. Jak to powinno wyglądać w rozmowie, a jak na piśmie (który tytuł pierwszy)?

Jeśli ktoś ma dwa tytuły z różnych dziedzin to w rozmowie używamy tego tytułu, z którym związana jest rozmowa. Jeśli rozmowa jest na tematy medyczne używamy tytułu naukowego, jeżeli na wojskowe, wojskowego, jeśli na inne tematy wybranego przez nas.

W korespondencji używany obydwu tytułów, używając jako pierwszego wojskowego (taka jest po prostu zasada – patrz choćby: http://www.aon.edu.pl/25648-page/).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Tytułowanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jeśli ktoś ma tytuł wojskowy i naukowy

  1. Pawel pisze:

    Panie Doktorze, jakiś czas temu pisał Pan na swoim blogu o tym, że w świecie SV lepiej jest podróżować samochodem niż środkami komunikacji miejskiej. Jak ocenia Pan podróżowanie do pracy rowerem? – jest to coraz bardziej popularne zjawisko w Polsce i w Europie Zachodniej.

  2. Mateusz pisze:

    Warto zauważyć, że magister to nie tytuł naukowy, ale zawodowy. W oficjalnej korespondencji do osoby z tytułem magistra piszemy: Szanowny Panie. W związku z tym do magistra z tytułem wojskowym użyjemy wyłącznie tytułu wojskowego.

  3. Panu Pawłowi: Dlaczego nie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s