Od kiedy do teściowej mówimy „mamo”

Ten problem poruszyła Pani M. B: Szanowny Panie Doktorze, czy dobrze zrozumiałam, iż to przyszła synowa, po zaręczynach, powinna zacząć zwracać się do matki narzeczonego „mamo”? Jestem zaręczona już od roku, za 5 miesięcy odbędzie się ślub, Dotychczas myślałam, że po ślubie rodzice jako starsi proponują mówienie „mamo”, „tato”. Tutaj wyczytałam, że od zaręczyn. Moi rodzice nie wiedzą o tym zwyczaju, spodziewają się przejścia na inną formę po ślubie, Ja zwracam się do przyszłej teściowej „pani” jako oznakę szacunku. Jestem zmieszana i nie wiem teraz jak wybrnąć. Obawiam się również, że gdyby narzeczony zaczął się zwracać do moich rodziców „mamo”, „tato” przed ślubem, byłoby to dla nich zaskoczeniem i mogliby się czuć niezręcznie albo niejako przymuszeni. Czy jeśli wg rodziców, zmiana tytułowania następuje po ślubie, to nie lepiej poczekać na ich inicjatywę, żeby bardziej czuli, że zmiana nastąpiła za ich zgodą?

Etykieta, powtórzmy jest tu jednoznaczna i stanowcza: odbywają się zaręczyny i bezpośrednio po nich następuję zmiana tytułowania.

Jeśli tak się nie stanie to oczywiście ci starsi powinni zaproponować, by zwracać się d nich „tato” i „mamo” i to w trakcie przygotowań do ślubu (kilka miesięcy przed nim).

Inaczej sytuacja zaczyna być patologiczna.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ślub i wesele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Od kiedy do teściowej mówimy „mamo”

  1. Klemensowa pisze:

    Do ślubu może nie dojść, zdarza się zerwanie zaręczyn przecież. I co wtedy? Nadal gdy przypadkiem spotkamy rodziców byłego narzeczonego mówimy: mamo, tato? Nie pojmuję tego zwyczaju.

  2. Pani Klemensowej: tego nie trzeba pojmować, to trzeba przyjąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s