Kto miał rację, Irańczycy czy Francuzi?

Pytanie Kto miał rację? Postawił Pan Eugeniusz i przytoczył: „Lunch dyplomatyczny, na którym spotkać się mieli prezydenci Iranu oraz Francji został odwołany po tym, gdy Francuzi odmówili usunięcia wina z menu. Według nich godzi to w „republikańskie wartości Francji”. Według Irańczyków, wino nie jest „Iran friendly”, gdyż islam zakazuje alkoholu.”

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/irans-european-tour-french-officials-cancel-diplomatic-lunch-with-visiting-president-hassan-rouhani-a6838181.html

Racje mieli Francuzi, ale ich argument nie był prawidłowy. W dyplomacji międzynarodowej obowiązuje protokół, w świetle którego wino pojawia się na stole. Francuzi, ponadto, jako gospodarze dyktują zasady i stosują swoje obyczaje. Nikt nie zmuszał Irańczyków do picia wina. Nie ma takie wskazania w Iranie, że ktoś kto nie jest wyznawcą islamu też nie może pić wina. Irańczycy chcieli brutalnie i bezzasadnie narzucić swój obyczaj w dyplomacji i w innym, nieislamskim kraju. Współpraca międzynarodowa jest możliwa tylko wtedy, gdy szanuje się obyczaje i wartości gospodarza czy po prostu nawet drugiej strony.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Protokół dypolomatyczny, Savoir vivre w polityce, Savoir vivre zagranicą. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kto miał rację, Irańczycy czy Francuzi?

  1. Aluś pisze:

    Przypomina mi się sytuacja, gdy zdaje się monarcha hiszpański obszedł podobny problem zapraszając prezydenta Iranu na nieoficjalny obiad, na którym wino się nie pojawiło.

  2. Chris pisze:

    Ale to nie jest obejście problemu, tylko ulegnięcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s