Nie czytajmy książek w trakcie marszu

Ten problem zgłosił Pan Rico: W książce Żuchowskiego pt. Savoir vivre dla Pana znalazłem radę pt. „nie czytaj gazety czy książki, kiedy idziesz ulicą” i zastanawiam się nad zasadnością tej porady w kontekście filozofii sv. Przyznam, że często w drodze do pracy(pieszo, tramwajem, znowu pieszo i znowu tramwajem) czytam książki i nie wpadłoby mi do głowy, że mogłoby być to sprzeczne z sv, zakładając, że mam podzielną uwagę (nie ma mowy abym przez nieuwagę np. kogoś potrącił).

Żuchowski wie co mówi. Takie zachowanie nie tylko może być odczytane jako ignorowanie innych, ale będzie też wiele osób stresować (a przecież jedna z podstawowych zasad savoir vivre brzmi: nie wywołuj, jeśli tylko możesz negatywnych reakcji innych). Ktoś będzie się denerwował, ze taki zaczytamy człowiek wpadnie pod samochód albo się przewróci. Ktoś może się obawiać, ze wpadnie na nie i śledzić go rozpraszając się w ten (sam w tym czasie może skręcić nogę), ktoś może się obawiać, że ma do czynienia z jakimś „wariatem” itp., itd.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mowa ciała i zmiana miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Nie czytajmy książek w trakcie marszu

 1. robertgrunholz pisze:

  Jeszcze jedno pytanie:

  Napisał Pan ostatnio: ,,Klasa średnia to są osoby z wyższym wykształceniem”.

  Czy biorąc pod uwagę niski poziom studiów wyższych, jest to warunek konieczny? Wielu ludzi nie potrzebuje dziś dyplomów, bo i studia nie są czymś elitarnym ani koniecznym do zdobycia odpowiedniej formacji intelektualnej.

  Pozdrawiam

 2. Rico pisze:

  Dziękuję

 3. damatrefl pisze:

  Mam problem moralny. Matka jest dla syna kobietą. A czy syn jest dla matki mężczyzną? Czy w relacjach ojciec – córka jest podobnie?

 4. Lucyna pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  Proszę o podpowiedź kto faktycznie zaprasza w gościnę, w pierwszym rzędzie gospodyni czy gospodarz? Chodzi mi o sytuacje formalne z pisemną formą zaproszenia oraz o sytuacje, kiedy zapraszamy ustnie. W tym drugim kontekście, jeśli zapraszanymi są sami mężczyźni, czy ma to wpływ na to kto wypowie „zapraszamy”?

 5. Agnieszka pisze:

  Nurtuje mnie pytanie dotyczące sukien długich, często z trenem, z wyciętym przodem na wysokości kolan oraz takich prostych w stylu greckim. Zauważyłam, że spora część pań zakłada je na wesela, imprezy sylwestrowe bez rajstop w szpilkach, które są wycięte z przodu, tyłu i boku. Obawiam się, że buty z zakrytymi piętami i palcami mogą nieco przytłoczyć takie lekkie kreacje. Proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości odnośnie nieubierania rajstop w tego typu sukniach i odpowiedniego sposobu noszenia tego typu szpilek, które odkrywają całą stopę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s