W jaki sposób zapraszamy kogoś do domu

Ten problem zgłosiła Pani Lucyna: Chodzi mi o pierwszą sytuację, kiedy „zapraszają oboje i oboje pełnią honory domu, każdy gość jest gościem obojga.” Praktycznie rzecz ujmując, musi być ktoś, kto przy okazji spotkania twarzą w twarz wypowie słowa o zaproszeniu. Nie da się tego zrobić unisono.
Mamy taką sytuację: przy okazji np. spotkania w restauracji stoi żegnające się towarzystwo – para oraz kilku mężczyzn. Para chce zaprosić do siebie owych mężczyzn. Kto mówi „Zapraszamy”? Gospodarz z tej pary, czy gospodyni? Wyczucie podpowiada mi, że gospodarz, ale nie jestem pewna, stąd pytanie.
Kolejna sytuacja, ta sama para chce zaprosić tych samych mężczyzn, ale telefonicznie. Kto dzwoni do owych panów, gospodarz, czy gospodyni?
I jeszcze jedna sytuacja. Para chce zaprosić parę telefonicznie. Kto dzwoni do kogo? Gospodyni do kobiety, gospodarz do mężczyzny?

Jeśli to jest oficjalna sytuacja zaprasza zawsze gospodarz podkreślając, że zaproszenie jest w imieniu obojga gospodarzy (wystarczy powiedzieć „zapraszamy państwa”).

Mężczyznę zapraszamy jako oboje gospodarze samego tylko wtedy gdy nie ma żony lub narzeczonej.

Jeśli to są nasi przyjaciele „ceregiele” nie są obowiązkowe. Może wtedy zaprosić np. gospodyni w rozmowie z przyjaciółką.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjmowanie gości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „W jaki sposób zapraszamy kogoś do domu

  1. Lucyna pisze:

    Dziękuję za odpowiedź!

  2. Katy pisze:

    Nawiązując do zaproszeń: jak oceniłby Pan wystosowanie zaproszeń na ślub i wesele z osobami towarzyszącymi wyłącznie dla małżeństw, narzeczonych lub par nieformalnych. Osoby samotne (w tym młode panny) zaproszono bez kawalerów. Państwo młodzi twierdzą, że to oni ustalają zasady na swoim weselu i nie życzą sobie przypadkowych osób na weselu oraz że goście przychodzą po to, aby cieszyć się szczęściem młodej pary, kto uważa inaczej, ten jest egoistą. Dodać należy, że nie zapewniono również odpowiedniej ilości młodych mężczyzn, którzy bawiliby się z dziewczętami. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s