Małżeńskie problemy z ekslibrisem

Pan podpisujący się jako „TheArtur” napisał: Witam. Proszę o radę w odniesieniu do ekslibrisu (to będzie mój pierwszy). Chciałbym zrobić swój osobisty (ale żona twierdzi, że książki są wspólne). W związku z tym dwa pytania. Po pierwsze jakie argumenty przemawiają z indywidualnym ekslibrisem? Po drugie, jeżeli zdecyduję się na wspólny, z inicjałami moimi i żony, to komu należy oddać honor? Inaczej mówiąc kogo inicjały powinny być pierwsze na ekslibrisie? Dodam, że znaczna większość książek jest moja (była kupiona przeze mnie). Z góry dziękuję za komentarz.

Z książkami różnie bywa. Niekiedy są bardzo osobiste, prywatne i intymne. Niekiedy są czymś, co przynależy wyłącznie jednemu z małżonków (choćby z racji zainteresowań), niekiedy są dla nich wspólne. W moim domu jest to (choć nie mamy ekslibrisów – a, jak myślę teraz, szkoda, bo to piękna tradycja) oczywiste, że pewne książki są moje, inne żony, inne wspólne.

Ja na miejscu Pana „TheArtur” i jego żony zrobiłbym trzy ekslibrisy: własny, żony i wspólny, np. „Zbiory Państwa J. (inicjał żony) i K. (inicjał męża) Malinowskich” lub same inicjały I i K. M.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Małżeńskie problemy z ekslibrisem

  1. Adams pisze:

    Wykonaj jeden przepiękny exlibris, ale taki, który będzie równiez zawierał inicjały Twojej małżonki. Nie musisz stosować dziwacznych zasad oddawania honoru, sobie, czy żonie. Pomysł na exlibris był Twój, a więc zaakcentuj to wykonując go tak, abyś był zadowolony. Z racji tego, że jesteście małżeństwem , Twoja żona jest też częścią Twojego życia, więc niech stanie się również częścią Twojego (Waszego) exlibrisu. Nie traktuj tego jak bibliteczną pieczatkę własności tony papieru, ale jak znak/symbol Twojego życia, domu i świata.
    Adam

  2. TheArtur pisze:

    Adams, moja żona mówi, że jesteś dobrym człowiekiem 🙂 Tak planuję właśnie zrobić. Czy ktoś z forumowiczów może polecić dobrego projektanta ex librisów? Pozdrawiam. TheArtur

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s