Jak jeść jajko na miękko

Pan podpisujący się jako „Nakrechę” zaskoczył mnie tym pytaniem. Sformułowane ono zostało tak: Panie Doktorze, czy jest sposób jedzenia jajka na miękko zgodnie z s-v?

Sposób jedzenia jajka na miękko wydaje się oczywisty, a jednak w podręczniku Hermana Bareiss pt. „O zachowaniu się przy stole. 77 kłopotliwych dań” poświecone zostało dwie strony na opis tego sposobu.
1. Ze szklanki łyżeczką;
2. Jajko w kieliszku jemy łyżeczka, ale najpierw stukamy łyżeczka w czubek i palcami zdejmujemy rozbite skorupki;
3. Jajko w kieliszku jemy łyżeczka, ale najpierw odcinamy nożem czubek robią to szybki uderzeniem (Bareiss ostrzega, ze przy tej technice można sobie zrobić krzywdę).

Przy okazji warto opowiedzieć anegdotę o sposobie serwowania jajka na miękko. W wielu ambitnych restauracjach serwuje się ej w specjalny sposób.

Pierwszy raz zetknąłem się z tym w restauracji w Turciańskich Teplicach na Słowacji. Byłem z dwoma synami i zamówiliśmy wszyscy jajka na miękko. Czekaliśmy pół godziny. Obsługa była coraz bardziej nerwowa i kolejni kelnerzy znikali w kuchni wzywani tam do pomocy. Wreszcie wyszły z kuchni cała obsługa z uśmiechami i duma w oczach i grupą podeszli do ans niosąc jajka. Jaka były w szklankach, na miękko, ale w całości (tak jakby były na twardo). Przez te pół godziny zmarnowali zapewne kilkanaście jajek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Stół i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s